Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2018


Här finns resultat från tävlingar som våra medlemmar har deltagit i under 2018

Växjö halvmaraton, 15 september

Herrar halvmaraton Tid Plac
Johan Tärnhuvud 1.19.34 2

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, 15 September

Extern länk

Visa svar


Dölj svar


Karlshamns stadslopp, 12 september

Barnvagn 5 km Tid Plac
Johan Tärnhuvud Estvik 17.36 1
Damer 5 km Tid Plac
Kristina Ponting 42.22 20

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan 8 september

Sträcka 7,5 km Tid Plac
Birger Sörensson 41.40 45
Bosse Ekström 52.09 71

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen Stockholm 1 september

10 km Tid Plac
Pauline Jeppsson 41.38 46
Anna Persson 44.03 99
Annelie Svensson 57.50 2527
Helena Hansson 1.09.24 6778
Ingrid Hansson 1.22.19  9456

Visa svar


Dölj svar


Runneby 1 september

Herrar 5 km Tid Plac Pl.klass
Jonatan Andersson 15.17 1 1
       
Herrar 10.54 km, kvartsmara Tid Plac Pl.klass
Bosse Ekström 1.10.51 88 59
       
6 h Ultralopp Sträcka Plac Pl.klass
Roger Kjellsson  47 varv =69090m  2  2
Peter Nordström  36 varv =52920m  5  4
Vendela Nordström Granetoft  35 varv =51450m  6  2

Visa svar


Dölj svar


Helsingborg maraton/halvmaraton 1 september

Maraton Damer Tid Plac Pl. klass
Heidi Hafvervik 3.38.45 156 29
       
Maraton Herrar Tid Plac Pl. klass
Eddy Hultgren 4.22.24 358 517
Namika Aneskans 5.11.14  761  496
       
Halvmaraton Herrar Tid Plac Pl.klass
Thomas Sundström 2.13.18 602 375
Peter Svensson 2.20.07 654 393

Visa svar


Dölj svar


Höga Kusten Trail 1 september

43 km Tid Plac Pl.klass
Marie Strandberg 6.44.23 247 56
Magnus Strandberg 6.44.23 248 192

Visa svar


Dölj svar


Karlshamns triathlon 1 september


Tävl.klass Sprint Damer Tid Plac
Susanne Nilsson 1.20.49 4

Visa svar


Dölj svar


KM 7,5 km Bastasjö, 28 Augusti

Plats KM Namn Plats Klass Tid
1 Jannike Åkesson 1:a K35 31:28
2 Pauline Jeppsson 1:a K40 32:02
3 Ulrica Skagert 2:a K40 33:22
4 Anna Persson 1:a K 33:58
5 Susanne Nilsson 1:a K45 39:45
6 Solveig Ohlsson 1:a K60 40:06
7 Anneli Svensson 1:a K55 43:52
8 Lisbeth Johansson 2:a K60 46:55
9 Linnéa Lendrop 2:a K 48:15
10 Lotta Khilbert 1:a K50 48:23
 
Plats KM Namn Plats Klass Tid
1 Johan Tärnhuvud Estvik 1:a M 27:21
2 Mohammed Alsaeed 2:a M 28:08
3 Jonatan Andersson 3:a M 28:17
4 Kristoffer Malmörn 4:a M 28:41
5 Roger Kjellsson 1:a M45 30:37
6 Pelle Gunnarsson 1:a M55 31:45
7 Petter Nordholm 1:a M40 33:34
8 Lars Noresten 2:a M40 34:44
9 Kim Jonsson 5:a M 35:41
10 Thomas Fortell 2:a M45 36:51
11 Anton Jakupi 3:a M45 37:00
12 Stefan Karlsson 1:a M50 37:25
13 Patrik Olsson 2:a M50 37:59
14 Eddy Hultgren 2:a M55 38:06
15 Birger Sörensson 1:a M70 41:55
16 Gustav Linge 3:a M55 43:15
17 Per Carlström 2:a M70 48:20
18 Bosse Ekström 1:a M65 52:12
19 B-Å Ljungquist 1:a M75 53:37

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Göteborg 25 augusti

Herrar 10 km Tid
Lars-Göran Olausson 1.11.58

Visa svar


Dölj svar


Väckelsångsloppet 25 augusti

Damer 18.4 km Tid Plac
Jannike Åkesson 1.21.02 2
Heide Hafvervik 1.26.08 3
Annika Nilsson 1.32.55 6
Lena Magnusson 1.33.28 7

Visa svar


Dölj svar


Jönköping Maraton 18 augusti

Herrar 42 km Tid Plac
Eddy Hultgren 4.24.50 255

Visa svar


Dölj svar


Ironman Kalmar 18 augusti

Herrar Tid Plac grupp Plac totalt
Peter Östlund 10.38.23 51 301
Henrik Arrhenius 11.00.10 10 474
Mats Hagman 11.09.02 93 533
J-O Nilsson 11.20.54 51 633
Lennart Carlsson 11.36.30 19 758
Peter Lendrop 11.44.39 65 831
Stefan Karlsson 13.02.07 259 1448
Bo Porshed 14.08.36 8 1772
Georg Marcusson 15.11.36 237 1939
       
Damer Tid Plac grupp Plac totalt
Eva Nilsson 13.24.36 20 1581

Visa svar


Dölj svar


Nattpuls Sölvesborg 18 augusti

Herrar 6.8 km Tid Plac
Thomas Börjesson 29.16 14

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Mini Triathlon 15 augusti

Herrar Tid Plac grupp Plac total
Håkan Nicklasson 00.53.31 13 16
       
Damer Tid Plac grupp Plac total
Susanne Nilsson 1.06.22 9 29
Vendela Normark Granetoft 1.21.20 13 235
Elsa Håkansson 1.22.41 14 253

Visa svar


Dölj svar


Vikbovändan, Norrköping 11 augusti

Herrar 44,5 km Tid Plac
Stefan Larsson 5.15.59 15

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona Stadslopp 2 augusti

Damer 5 km Tid Plac
Pauline Jeppsson 19:50 2
Anna Persson 20:47 3
Cornelia Hultkrantz 24:32 13
Kristina Magnusson 27:34 25
     
Damer 10 km Tid Plac
Jannike Åkesson 42:30 4
Sophia Johansson 57:31 19
Anneli Svensson 1:01:30 30
     
Herrar 10 km Tid Plac
Jonatan Andersson 39:04 7
Kristoffer Malmörn 39:51 8
Pelle Gunnarsson 43:01 17
Kim Vesslan Jonsson

47:00

30
Eddy Hultgren 51:09 58
Bosse Ekström 1:09:02 91

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6 km, 31 Juli

Namn Tid
Mohammad Alsaeed 22:18
Jannike Åkesson 24:59
Pelle Gunnarsson 25:29
Petter Nordholm 26:55
Cornelia Hultkrantz 31:12

Visa svar


Dölj svar


Holmsjö Triathlon 28 juli

Herrar Mini-tri Tid Plac
Håkan Nicklasson 46:14 1
     
Damer Olympisk Tid Plac
Jannike Åkesson 2:43:40  4
Susanne Nilsson 2:52:56 5
Krisanti Johansson 3:13:46 7
Elsa Håkansson 3:35:09 12
     
Herrar Olympisk Tid Plac
Lennart Carlsson 2:28:07 12
Jonatan Andersson 2:32:23 17
Johan Porshult 2:32:57 18
Stefan Karlsson 2:35:34 19
Johan Olsson 2:43:23 24
Kim Jonsson 2:48:06 27

Visa svar


Dölj svar


Löttorpsvarvet 24 juli

Herrar 6,2 km Tid Plac
Fredrik Rosenquist 27.11 20

Visa svar


Dölj svar


Hornsjön Runt, Öland 21 juli

11 km Tid Plac
Fredrik Rosenquist 53.18 36
Susanne Nilsson 1.02.35 22

Visa svar


Dölj svar


Viktoria loppet 9 km 17 juli

Namn Tid Plac
Stefan Karlsson 33:59 43
Fredrik Rosenquist 38:55 126
Anders Petersson 40:12 163
Bosse Ekström 59:44 823
Bengt-Åke Ljungkvist 1:02:33 846

Visa svar


Dölj svar


Jönköping Ironman 70.3 8 juli

Namn Tid
Henrik Arrhenius 05.22.02
Krisanti Johansson 07:06:35

Visa svar


Dölj svar


Kustmaran och Kristianopel runt 7 juli

Namn Distans Tid
Johan Tärnhuvud Estvik 10 35:49
Mohammed Alsaeed 10 37:39
Kim Jonsson 10 46:35
     
Johanna Fagerberg 10 57:20
     
Stefan Karlsson 21,1 1:25:54
Heidi Hafvervik 21,1 1:40:38
Annika Nilsson 21,1 1:45:54
     
Roger Kjellsson 42,2 3:09:23
Eddy Hultgren 42,2 3:58:26
Thomas Dahlgren 42,2 4:34:35

Visa svar


Dölj svar


Malkars 21,1 Veteran SM halvmaraton 30 juni

Namn Tid Plac Klass
Pelle Gunnarsson 1:32:55 2 M55
Eddy Hultgran 1:47:36 8 M55
Fredrik Rosenquist 1:38:19 13 M50
Stefan Karlsson d ä 1:56:47 19 M50
 

 

   
Lena Magnusson 1:48:16 2 K55
Yvette Pelz 1:51:32 5 K45
Annika Nilsson 1:45:47 4 K40
Jannike Åkesson 1:33:13 4 K35
Heidi Hafvervik 1:41:19 7 K35
       

Visa svar


Dölj svar


Halmstad Triathlon 30 juni

Herrar 11.3 Tid Plac Pl.klass
Håkan Nicklasson 4.26.41 20 4

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6 km, 19 Juni

Namn Tid
Mohamed Alsaeed 22:33
Pauline Jeppsson 24:35
Stefan Karlsson 28:51
Peter Lendrop 29:03
Lennart Carlsson 29:03
Krisanti Johansson 32:10

Visa svar


Dölj svar


Ironman 70,3 Elsinore, Helsingör 17 juni

Herrar Tid
J-O Nilsson 5.02.11
   
Damer Tid
Eva Nilsson 6.12.01
Catarina Olvedal 6.58.51

Visa svar


Dölj svar


Blodomloppet 7 juni

Namn Tid Distans
John Holthuis  55:58  10
Philip Landestad  46:17  10
Peter Lendrop  54:19  10
Magnus Bärtfors  24:56  5
Sebastian Djurén  44:25  10
Roger Kjellsson  41:24  10
Marcus Andreassson 38:24 10
Bengt-Åke Ljungqvist 32:51 5
Pauline Jeppsson 20:27 5
Christina Ulveklint 39:41 5
Per Nilsson 41:17 10
Krister Åstrand 29:33 5
Alice Andersson 36:11 5
Sven Liljegren 46:16 10
Jonatan Andersson 38:10 10
Fredrik Rosenquist 43:42 10
Marie Andersson 38:19 5
Stefan Karlsson d ä 50:04 10
Bo Ekstöm 1:08:43 10
Birger Sörensson 57:44 10
Kristoffer Malmörn 39:16 10
Cornelia Hultkrantz 24:06 5
Lennart Carlsson 41:35 10
Lars-Göran Olausson 46:19 10
Elsa Håkansson 29:44 5
Johan Olsson 43:24 10
Tomas Jensen 48:20 10
Anneli Svensson 58:35 10
     
     

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Maraton 2 juni

Namn Tid Plac
Marcus Andreasson 3:22:47 660
Henrik Arrhenius 3:33:20 1144
Tomas Fortell 4:59:21 7864
Johan Hedlund 3:27:24 860
Eddy Hultgren 4:20:44 2853
Emelie Järlid 4:01:34 619
Eva Johnsson 4:16:00 1030
Stefan Karlsson 3:21:22 616
Samuel Carlström 3:32:09 1090
Johannes Knoll 3:36:29 1328
Stefan Larsson 4:35:02 6113
Peter Lendrop 4:15:35 4380
Bo Porshed 4:42:49 6726
Johanna Sontén 4:25:30  
     

Visa svar


Dölj svar


Blekinge River Trail 26 maj

Namn Distans Tid Plac
Marie Strandberg 20 1:51:52 7
Annika Nilsson 20 1:59:01 16
Yvette Pelz 20 2:00:51 18
Lena Magnusson 20 2:06:08 22
Herr      
Jonas Porshult 20 1:27:34 2
Jonatan 20 1:32:54 10
Johan Porshult 20 1:35:42 17
Roger Kjelsson 20 1:37:50 23
Magnus Strandberg 20 1:51:28 77
Fredrik Rosenquist 20 1:52:19 83
Johan Olsson 20 1:53:42 88
Stefan Karlsson dä 20 2:16:50 148
Dam      
Susanne Nilsson 10 54:40 17
Sofia Swartz 10 1:06:29 90
Herr      
Olof Wolttil 10 49:10 22
Mattias Nilsson 10 56:48 68

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet  19 maj

Namn Tid Plac
Henrik Arrhenius 01:35:58 2428
Sandra Bizzozero 02:07:15 5654
Sebastian Djurén 01:33:29 1761
Bo Ekström 02:46:36 25368
Eddy Hultgren 01:49:45 8680
Lars Håkansson 02:33:48 24346
Lisbeth Johanson 02:45:51 12601
Samuel Carlström 02:02:54 15986
Per Kask 01:53:10 10531
Charlotta Kihlbert 02:35:59 11621
Rasmus Letterkrantz 01:34:32 2046
Victoria Letterkrantz 01:52:54 1822
Gustav Linge 02:16:54 21207
Annika Nilson 01:49:35 1273
Johan Olsson 02:15:30 20805
Anna Persson 01:33:03 102
Bo Porshed 02:12:44 19973
Anneli Svensson 02:15:29 17920
Jannike Åkesson 01:33:42 123

Visa svar


Dölj svar


Maasmarathon of Basse-Meuse (Belgien), 13 maj

Marathon

Plats Namn Tid
2 Solveig Ohlsson 4.09.31

Halvmarathon

Plats Namn Tid
44 Anette Flinke 2.26.02

9,1 km

 Plats  Namn  Tid
29 Helena Hansson 1.08.29
31 Kethy Andersson 1.26.44

Visa svar


Dölj svar


Trelleborg 6-timmars, 12 maj

Plats

Namn

   

1

Roger Kjellsson

187

75,00 km

18

Lars-Göran Olausson

105

42,42 km

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6 km, 8 Maj

Namn Tid
Jannike Åkesson 23:57
Anna Persson 24:16
 
Stefan Karlsson 21:20
Kristoffer Malmörn 21:44
Mohammad Alsaeed 23:00
Roger Kjellsson 23:15
Lennart Carlsson 23:36
Fredrik Rosenquist 25:18
Lars Noresten 27:16
Per Kask 27:26
Stefan "d.ä" Karlsson 28:59
Eddy Hultgren 29:40
Birger Sörensson 32:44

Visa svar


Dölj svar


Kyrkstafetten 5 maj

Lag Tid Plac
Team Blekinge dam 4:51:56 1
TeamBlekinge herr 4:04:24 3
Team Blekinge mix 4:53:51 15

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet, 1 maj

21,1 km

Plats

Namn

Tid

190

Peter Svensson

2.21.32

194

Bosse Ekström 

2.36.00

195

Lars-Göran Olausson

2.38.21

10 km

19

Stefan Karlsson

38.43

Visa svar


Dölj svar


Göingefejden trailrun 22 april

Plats Namn Klass Tid
3 Anna Persson K 12km 52.49

Visa svar


Dölj svar


Höganäs halvmarathon 21 april

Plats Namn Klass Tid
12 Stefan Karlsson M 21.1km 01.27.48

Visa svar


Dölj svar


Partille 6-Timmars 14 april

Plats Namn Sträcka Tid
3 Roger Kjellsson 70 560m 5.57.35

Visa svar


Dölj svar


Österlen Spring Trail 14 april

Plats Namn Klass Tid
1 Marie Strandberg K 21km+ 2.07.41
       
2 Magnus Strandberg M 21km+ 2.07.42

Visa svar


Dölj svar


KM 3000m, Västra Mark, 10 April

Plats Namn Tid
1 Jannike Åkesson 11:34
2 Pauline Jeppsson 11:44
3 Ulrica Skagert 12:09
4 Solveig Ohlsson 14:06
 
1 Johan Tärnhuvud Estvik 9:59
2 Marcus Andréason 10:15
3 Samuel Carlström 10:29
4 Mohammed Alsaeed 10:30
5 Adam Georgsson 10:36
6 Lennart Carlsson 11:26
7 Pelle Gunnarsson 11:37
8 Lars Noresten 12:48
9 Stefan Karlsson 13:25
10 Thomas Fortell 13:27
11 Eddy Hultgren 14:06

Visa svar


Dölj svar


Uddloppet 8 april

Plats Namn Klass Tid
2 Jannike Åkesson K 21.1km 01.34.03
       
4 Roger Kjellsson M 21.1km 01.28.04
7 Fredrik Rosenqvist M 21.1km 01.39.54
11 Thomas Fortell M 21.1km 02.07.07
       
2 Anna Persson K 10km 00.44.28
       
23 Lars-Göran Olausson M 10km 01.11.24
25 Bo Ekström M 10km 01.13.48

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 30 mars

Plats Namn Klass Tid
4 Anna Persson K 12.9km 59.43
       
1 Marcus Andréason M40 12.9km 51.43

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6 km, 27 Mars

Namn Tid
Jannike Åkesson 24:09
Sanna Hedberg 31:41
Sussanne Nilsson 31:50
Lotta Kihlbert 33:12
 
Mohamad Alsaeed 22:42
Jonatan Andersson 22:57
Joakim Niklasson 23:11
Roger Kjellsson 23:48
Petter Nordholm 24:56
Fredrik Rosenqvist 25:07
Anton Jakupi 27:46
Stefan Persson 28:11
Thomas Fortell 28:34
Stefan Karlsson 29:33

Visa svar


Dölj svar


Varvetmilen Karlskrona 24 mars

Plats Namn Klass Tid
10 Niklas Ek M 10km 37:30
22 Sebastian Djuréen M 10km 40:32
23 Roger Kjellsson M 10km 40:36
43 Fredrik Rosenqvist M 10km 42:54
110 Stefan Larsson M 10km 48:55
120 Thomas Fortell M 10km 49:40
       
4 Pauline Jeppsson K 10km 42:17
5 Jannike Åkesson K 10km 42:26
6 Anna Persson K 10km 43:23
81 Anneli Svensson K 10km 58:28
83 Charlotta Kihlbert K 10km 59:08

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-Timmars 10 mars

Plats Namn Sträcka Tid
67 Lars-Göran Olausson 42600m 5.55.15
71 Eddy Hultgren 42200m 4.43.09

Visa svar


Dölj svar


ROK TrailRun Ronneby 10 mars

Plats Namn Klass Tid
3 Anna Persson Dam 6km 36.09
       
5 Roger Kjellsson Herr 12km 1.04.33

Visa svar


Dölj svar


TB_bromölla

mardrömmen

kustmaran

karlskronastadslopp

jämjöhalvan

Postadress:
Team Blekinge LF
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Besöksadress:
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info