Hoppa till sidans innehåll

Årsbästa 2017


Här finns årsbästalistor på Hel,halvmarathon och 10 km för 2017

10 km herrar

Plats Namn Tid Tävling Datum
 1 Philip Persson 35:20 Varvetmilen Karlskrona 25/3
 2 Johan Tärnhuvud Estvik 35:24 Blodomloppet Karlskrona  15/5
 3 Jonatan Andersson 37:57 Karlskrona Stadslopp 3/8
 4 Johannes Knoll 38:37 Blodomloppet Karlskrona 15/5
 5 Stefan Karlsson 39:05 Växjöloppet 1/5
 6 Samuel Karlström 39:13 Midnattsloppet Malmö 2/9
 7 Mohammad Al Sayed 39:35 Karlskrona Stadslopp 3/8
 8 Lennart Carlsson 39:54 Varvetmilen Karlskrona 25/3
 9 Johan Porshult 39:55 Blodomloppet Karlskrona 15/5
 10 Mikael Borefur 40:14 Blodomloppet Karlskrona 15/5
 11 Pelle Gunnarsson 40:40 Varvetmilen Karlskrona 25/3
12 Peter Östlund 40:51 Blodomloppet Karlskrona 15/5
13 Håkan Nicklasson 41:28 Karlskrona Stadslopp 3/8
14 Anders Peterson 41:35 Blodomloppet Karlskrona 15/5
15 Henrik Arrhenius 41:40 Sylvesterloppet Kalmar 31/12
16 Markus Samuelsson 42:21 Varvetmilen Karlskrona 25/3
17  Johan Hedlund 42:19 Blodomloppet Karlskrona 15/5
18 Martin Joelsson 42:22 Blodomloppet Karlskrona 15/5
19  Sebastian Djuréen 43:11 Blodomloppet Karlskrona 15/5
20 Fredrik Rosenqvist 43:15 Varvetmilen Karlskrona 25/3
21  Magnus Fagberg 43:28 Blodomloppet Karlskrona 15/5
22  Hampus Åberg 43:41 Blodomloppet Karlskrona 15/5
23 Roger Leanderson 43:43 Malmöloppet 10/6
24  Johan Olsson 43:44 Blodomloppet Karlskrona 15/5
25 Per Nilsson 44:27 Blodomloppet Karlskrona 15/5
26  Kim Jonsson 45:07 Varvetmilen Karlskrona 25/3
27  Anton Jakupi 45:32 Blodomloppet Karlskrona 15/5
28  Krister Fransson 45:55 Lundaloppet 13/5
29 Jesper Olsson 46:02 Karlskrona Stadslopp 3/8
30 Fredrik Conrad 46:28 Blodomloppet Karlskrona 15/5
31  Victor Adolfsson 46:49 Blodomloppet Karlskrona 15/5
32  Namida Aneskans 48:10 Växjöloppet  1/5
33  Joakim Fagerberg 48:46 Blodomloppet Karlskrona 15/5
34  Anders Persson 48:58 Varvetmilen Karlskrona 25/3
35 Bo Porshed 50:44 Karlskrona Stadslopp 3/8
36  Eddy Hultgren 51:12 Varvetmilen Karlskrona 25/3
37 Peter Löwenadler 52:13 Karlskrona Stadslopp 3/8
38 Birger Sörensson 54:05 Blodomloppet Karlskrona 15/5
39 Peter Lendrop 55:25 Blodomloppet Karlskrona 15/5
40  John Holthuis 59:18 Blodomloppet Karlskrona 15/5
41  Lars-Göran Olausson 1:02:18 Maxilöpet Bromölla 11/3
42 Åke Johansson 1:05:10 Blodomloppet Karlskrona 15/5
43  Bosse Ekström 1:05:59 Blodomloppet Karlskrona 15/5

Visa svar


Dölj svar


10 km damer

Plats Namn Tid Tävling Datum
1 Jannike Åkesson 41:19 Silpingeloppet 5/11
2 Pauline  Jeppsson 41:56 Tjejmilen 2/9
3 Anna Persson 43:09 Varvetmilen Karlskrona 25/3
4 Emelie Järlid 44:49 Varvetmilen Karlskrona 25/3
5 Ingrid Jönsson 44:56 Varvetmilen Karlskrona 25/3
6 Heidi Hafvervik 45:05 Broloppet Sölvesborg 30/5
7 Ulrica Skagert 45:15 Varvetmilen Karlskrona 25/3
8 Linn Berg 46:20 Blodomloppet Karlskrona 15/5
9 Maria Petersson 46:29 Blodomloppet Karlskrona 15/5
10 Johanna Sontén 48:39 Blodomloppet Karlskrona 15/5
11 Cecilia Turner 49:32 Blodomloppet Karlskrona 15/5
12 Laila Leanderson 51:24 Kustmaran 9/7
13 Annelie Svensson 54:15 Blodomloppet Karlskrona 15/5
14 Jenny Borefur 55:27 Blodomloppet Karlskrona 15/5
15 Linnéa Lendrop 57:55 Blodomloppet Karlskrona 15/5
16 Johanna Fagerberg 58:36 Blodomloppet Karlskrona 15/5
17 Charlotta Kihlbert 58:39 Blodomloppet Karlskrona 15/5
18 Kethy Andersson 01:00:39 Blodomloppet Karlskrona 15/5
19 Christina Wahlberg 01:04:03 Blodomloppet Karlskrona 15/5
20 Helena Hansson 01:14:34 Wien Marathon K10km 23/4

Visa svar


Dölj svar


Halvmarathon herrar

Plats Namn Tid Tävling Datum
1 Johan Tärnhuvud Estvik 01:17:57 Göteborgsvarvet H17 20/5
2 Stefan Karlsson 01:23:51 Stockholm Halvmarathon 9/9
3 Marcus Andreasson 01:24:23 Jämjöhalvan 18/11
4 Jonas Porshult 01:26:53 Bromölla 4-Run and Walk 4/11
5 Peter Östlund 01:30:33 Göteborgsvarvet H45 20/5
6 Lennart Carlsson 01:30:36 Göteborgsvarvet H55 20/5
7 Jonatan Andersson 01:30:58 Uddloppet 2/4
8 Thomas Börjesson 01:32:18 Kalmar Malkars 1/7
9 Henrik Arrhenius 01:34:58 Göteborgsvervet H55 20/5
10 Magnus Fagberg 01:37:12 Göteborgsvarvet H17 20/5
11 Roger Leanderson 01:37:54 Kustmaran 8/7
12 Petter Nordholm 01:42:32 Kustmaran 8/7
13 Fredrik Conrad 01:43:13 Göteborgsvarvet H40 20/5
14 Per Granberg 01:45:37 Göteborgsvarvet H50 20/5
15 Rikard Johansson 01:46:28 Uddloppet 2/4
16 Per Kask 01:48:30 Jämjöhalvan  18/11
17 Eddy Hultgren 01:49:41 Jämjöhalvan  18/11
18 Lars Noresten 01:52:54 Kustmaran 8/7
19 Joakim Fagerberg 01:52:59 Kustmaran 8/7
20 Stefan Karlsson 01:53:07 Göteborgsvarvet H40 20/5
21 William Lundström 01:54:23 Jämjöhalvan 18/11
22 Bo Porshed 01:54:35 Göteborgsvarvet H55 20/5
23 John Holthuis 01:58:00 Kustmaran 8/7
24 Anders Persson 02:01:48 Göteborgsvarvet H60 20/5
25 Hampus Åberg 02:07:57 Uddloppet 2/4
26 Gustav Linge 02:08:23 Göteborgsvarvet H50 20/5
27 Lars-Göran Olausson 02:15:36 Uddloppet 2/4
28 Magnus von Schenck 02:19:49 Göteborgsvarvet H50 20/5
29 Johan Olsson 02:21:15 Göteborgsvarvet H50 20/5
30 Peter Lendrop 02:21:32 Göteborgsvarvet H45 20/5
31 Åke Johansson 02:27:11 Göteborgsvarvet H65 20/5
302 Bosse Ekström 02:45:01 Växjöloppet 1/5

Visa svar


Dölj svar


Halvmarathon damer

Plats Namn Tid Tävling Datum
1 Jannike Åkesson 01:32:47 Jämjöhalvan 18/11
2 Pauline Jeppsson 01:34:21 Göteborgsvarvet D40 20/5
3 Anna Johansson 01:38:05 Göteborgsvarvet D45 20/5
4 Anna Persson 01:39:15 Bromölla 4-Run and Walk 4/11
5 Heidi Hafvervik 01:40:07 Kalmar Malkars 1/7
6 Marie Svensson 01:41:01 Göteborgsvarvet D35 20/5
7 Victoria Letterkrantz 01:49:00 Jämjöhalvan  18/11
8 Cecilia Turner 01:50:14 Kustmaran 8/7
9 Annette Ludvigsson 01:50:39 Göteborgsvarvet D17 20/5
10 Yvette Pelcz 01:52:28 Kustmaran 8/7
11 Linnéa Estvik 02:01:54 Göteborgsvarvet D17 20/5
12 Martina Karlsson 02:04:33 Kustmaran  8/7
13 Kristanti Johansson 02:05:22 Göteborgsvarvet D45 20/5
14 Malin Faraasen 02:06:08 Göteborgsvarvet D45 20/5
15 Johanna Fagerberg 02:06:38 Kustmaran 8/7
16 Lisbeth Johansson 02:09:16 Kalmars Malkars 1/7
17 Kethy Andersson 02:16:41  Wien Marathon D65  23/4
18 Linnéa Lendrop 02:21:32 Göteborgsvarvet D17 20/5
19 Gunilla Fagerström 02:26:59 Göteborgsvarvet D60 20/5

Visa svar


Dölj svar


Marathon herrar

Plats Namn Tid Tävling Datum
1 Johannes Knoll 3:06:14 Stockholm Marathon 3/6
2 Roger Kjellsson 3:09:17 Bromölla 4-Run and Walk 4/11
3 Johan Hedlund 3:13:26 M30 Hamburg Marathon 29/4
4 Samuel Karlström 3:14:52 Stockholm Marahon 3/6
5 Erik Nilsson 3:18:32 M45 Hamburg Marathon 29/4
6 Henrik Arrhenius 3:25:48 Stockholm Marathon 3/6
7 Tomas Falck 3:30:20 Stockholm Marathon 3/6
8 Johan Olsson 3:33:06 Jönköping Marathon 19/8
9 Anders Petersson 3:42:09 Stockholm Marathon 3/6
10 Bo Porshed 3:48:28 M55-59 Rom Marathon 2/4
11 Hampus Åberg 3:48:28 M25-29 Köpenhamn Marathon 21/5
12 Stefan Karlsson 3:53:12 Stockholm Marathon 3/6
13 Lennart Carlsson 3:54:44 Stockholm Marathon 3/6
14 Magnus Fagberg 3:56:38 Stockholm Marathon 3/6
15 Anton Jakupi 4:04:12 Stockholm Marathon 3/6
16 Eddy Hultgren 4:19:03 Växjö Marathon 21/10
17 Peter Lendrop 4:37:26 Stockholm Marathon 3/6
18 Dan Nensén 4:39:03 Stockholm Marathon 3/6
19 Thomas Emricsson 4:41:21 Kustmaran 8/7
20 Bengt-Åke Svensson 5:09:30 Stockholm Marathon 3/6
21  Lars-Göran Olausson 5:13:54  Stockholm Marathon  3/6
22 Bo Ekström 6:11:17 Stockholm Marathon 3/6

Visa svar


Dölj svar


Marathon damer

Plats Namn Tid Tävling Datum
1 Pauline Jeppsson 3:23:01 Växjö Marathon 21/10
2 Ulrica Skagert 3:25:06 Stockholm Marathon 3/6
3 Jannike Åkesson 3:25:22 Stockholm Marathon 3/6
4 Heidi Hafvervik 3:35:38 Växjö Marathon 21/10
5 Eva Johnsson 3:40:30 Stockholm Marathon 3/6
6 Johanna Sontén 3:49:58 Stockholm Marathon 3/6
7 Emelie Järlid 4:01:04 Stockholm Marathon 3/6
8  Solveig Ohlsson  4:04:18  K60 Wien Marathon  23/4
9 Lisa Samuelsson 4:06:27 Stockholm Marathon 3/6
10 Theve Nilsson 4:15:55 K40 Hamburg Marathon 29/4
11 Vendela Normark Granetoft 4:30:48 Växjö Marathon 21/10

Visa svar


Dölj svar


TB_bromölla

mardrömmen

kustmaran

karlskronastadslopp

jämjöhalvan

Postadress:
Team Blekinge LF
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Besöksadress:
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info