Sylvesterloppet Kalmar, 31 december 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
10 km | Lars Blixte | 52.34 | 267 |
10 km | Eddy Hultgren | 52.41 | 268 |
5 km | Lisbeth Johansson | 30.31 | 92 |
5 km | Anette Karlsson | 31.20 | 108 |
Sylvesterloppet Olofström 31 december 2019, kvartsmara
Klass | Namn | Tid | Plac | Plac DM |
M | Johan Tärnhuvud Estvik | 38.54 | 2 | 1 |
M40 | Marcus Andreasson | 39.25 | 1 | 2 |
M40 | Mohamad Alsaeed | 39.53 | 3 | 3 |
M45 | Stefan Karlsson | 42.18 | 1 | |
M | Erik Karlsson | 43.59 | 8 | |
M45 | Thomas Fortell | 56.39 | 4 | |
M70 | Birger Sörensson | 61.29 | 4 | |
Motion M | Kent Kullman | 62.32 | 56 | |
Motion M | Patrik Lundvall | 63.33 | 61 | |
M65 | Bosse Ekström | 71.05 | 2 | |
M65 | Lars-Göran Olausson | 77.30 | 3 | |
K35 | Jannike Ottosson | 44.53 | 1 | 2 |
K35 | Vendela Granetoft | 58.52 | 4 | |
K50 | Anneli Svensson | 69.05 | 4 | |
5 km | Stefan Karlsson dä | 23.44 | 8 | |
5 km | Cornelia Hultkaratz | 24.31 | 9 |
Personliga rekoredens tävling i Växjö, 14-15 december 2019
Klass | Namn | Sträcka | Plac |
24h, herrar | Christian Malmström | 138,55 | 23 |
24h, herrar | Roger Kjellsson | 136,69 | 27 |
6h, herrar | Peter Lendrop | 24,60 km | 31 |
Kristianstad Trail 12 km och 25 km, 24 november 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
Kvinnor 12 km | Susanna Engelholm | 1.53.00 | 91 |
Kvinnor 25 km | Jannike Ottoson | 2.12.16 | 4 |
Kvinnor 25 km | Annika Nilsson | 2.36.28 | 9 |
Kvinnor 25 km | Lena Magnusson | 2.56.11 | 16 |
Män 25 km | Johan Christoffersson | 2.36.12 | 61 |
Skinkloppet Gränum, 1 december 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
12 km | Stefan Karlsson ,dy | 48.08 | 3 |
Bosse Ekström | 1.24.42 | 29 | |
Lars-Göran Olausson | 1.27.04 | 30 | |
4 km | Eddy Hultgren | 19.18 | 3 |
Borås 6-timmars, 9 november 2019
Namn | Sträcka | Plac |
Lars-Göran Olausson | 43.400 m | 117 |
Jämjöhalvan, 9 november 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
21.1 km herrar | Johan Tärnhuvud Estvik | 1.19.37 | 4 |
Erik Karlsson | 1.29.27 | 27 | |
Peter Grundström | 1.29.32 | 28 | |
Petter Nordholm | 1.35.00 | 43 | |
Kim Johansson | 1.44.14 | 78 | |
Per Kask | 1.44.28 | 81 | |
Eddy Hultgren | 1.58.31 | 109 | |
Lars Blixte | 2.01.01 | 112 | |
Bosse Ekström | 2.36.22 | 121 | |
21.1 km damer | Jannike Ottosson | 1.29.49 | 2 |
Ulrika Skagert | 1.36.33 | 7 | |
Anna Niermann | 1.47.17 | 21 | |
10 km herrar | Mohamad Alsaeed | 36.52 | 4 |
John Holthuis | 58.09 | 51 | |
10 km damer | Anneli Svensson | 53.49 | 15 |
Ann-Cristin Kjellson | 1.03.57 | 31 | |
5 km herrar | Jonas Porshult | 25.20 | 10 |
Silpingeloppet 10 km, 2 november 2019
Namn | Tid | Plac |
Jannike Ottosson | 39.56 | 1 |
Sven Liljegren | 47.22 | 10 |
Eddy Hultgren | 53.09 | 13 |
Bo Ekström | 68.22 | 19 |
Lars-Göran Olausson | 68.49 | 20 |
KM 1500m, Västra Marks IP, 22 Oktober
Namn | Tid | Namn | Tid |
Marcus Andréason | 4:41 | Jannike Ottosson | 5:14 |
Mohammed Alsaeed | 4:46 | Pauline Jeppsson | 5:35 |
Jonatan Andersson | 4:53 | Ulrica Skagert | 5:40 |
Jonas Porshult | 4:56 | Anna Persson | 5:47 |
Lennart Carlsson | 5:13 | Cornelia Hultkrantz | 5:56 |
Stefan "d.ä" Karlsson | 5:39 | Anna Niemann | 5:57 |
Fredrik Rosenquist | 5:52 | ||
Lars Noresten | 5:57 | ||
Anton Jakupi | 5:58 | ||
Patric Kalnins | 7:18 |
Växjö Maraton, veteran SM, 20 oktober 2019
Namn | Tid | Plac |
Johan Tärnhuvud Estvik | 2.59.31 | 68 |
Jonatan Andersson | 3.11.36 | 107 |
Petter Nordholm | 3.23.24 | 158 |
Stefan Karlsson d.ä | 4.11.31 | 349 |
Peter Larsson | 4.23.47 | 380 |
Margret Håkansson | 4.27.03 | 389 |
Fredrik Håkansson | 4.27.04 | 390 |
Vendela Normark | 4.32.12 | 399 |
Lars-Göran Olausson | 5.39.06 | 444 |
Eco Marathon del Chianti, 42, 21 och 13 km, 20 oktober 2019.
Distans | Namn | Tid | Plac i klass |
42 | Johan Porshult | 3.49.46 | 3 |
42 | Henrik Arrhenius | 4.13.01 | 3 |
42 | Anders Pettersson | 4.36.35 | 32 |
42 | Solveig Ohlsson | 5.08.07 | 2 |
42 | Peter Nordström | 5.12.06 | 36 |
21 | Stefan Karlsson | 1.42.51 | 7 |
21 | Per-Olof Gunnarsson | 1.51.16 | 7 |
21 | Meta Steinbach | 1.58.55 | 3 |
21 | Stefan Larsson | 2.19.20 | 86 |
21 | Lars Blixte | 2.28.29 | 70 |
21 | Patrik Olsson | 2.32.59 | 78 |
21 | Anna Larsson | 3.16.56 | 78 |
21 | Bengt Mattsson | 3.20.13 | 87 |
21 | Kristina Magnusson | 3.52.45 | 41 |
21 | Mathias Malmgren | 4.11.27 | 111 |
13 | Pernille Würtz | 1.13.28 | 8 |
13 | Lisbeth Johansson | 1.32.40 | 7 |
13 | Eddy Hultgren | 1.32.43 | ? |
13 | Anette Flinke | 1.48.10 | 13 |
13 | Helena Hansson | 1.48.30 | 14 |
13 | Anette Karlsson | 1.54.13 | 15 |
13 | Carina Melin | 1.59.05 | 17 |
13 | Åke Johansson | 2.08.34 | 9 |
13 | Marie Andersson | 2.08.35 | 35 |
13 | Jan Flinke | 2.20.16 | 28 |
13 | Marie Arrhenius | 2.25.09 | 21 |
Göteborg halvmaraton, 12 oktober 2019
Nman | Tid | Plac |
Eddy Hultgren | 2.01.14 | 249 |
Testlopp 6km, 8 Oktober
Namn | Tid | Namn | Tid |
Andreas Talberg Pedersen | 20:43 | Jannike Ottosson | 23:37 |
Christian Malmström | 21:09 | Pauline Jeppsson | 25:33 |
Mohammed Alsaeed | 22:02 | Ulrica Skagert | 26:06 |
Erik Karlsson | 23:50 | Cornelia Hultkrantz | 27:19 |
Lennart Carlsson | 24:29 | Anna Niemann | 27:23 |
Mikael Held | 24:46 | Karoline Persson | 33:09 |
Petter Nordholm | 25:25 | Annika Lydänge | 36:13 |
Ola Ramén | 26:22 | ||
Stefan "d.ä" Karlsson | 26:25 | ||
Tommy Werner | 28:13 | ||
Peter Larsson | 29:04 | ||
Daniel Svensson | 29:13 | ||
Johnny "d.y" Karlsson | 29:39 | ||
Stefan Thorup | 35:40 |
Lidingöloppet 28 september 2019.
Distans | Namn | Tid |
30 km | Jannike Åkesson | 2.19.44 |
30 km | Anna Persson | 2.41.42 |
30 km | Emma Fagerberg | 3.09.55 |
30 km | Solveig Ohlsson | 3.15.04 |
30 km | Susanna Engelholm | 4.04.32 |
30 km | Charlotta Kihlbert | 4.14.17 |
30 km | Bengt Mattsson | 4.55.53 |
15 km | Per Nilsson | 1.06.35 |
15 km | Anette Flinke | 1.52.58 |
15 km | Helena Hansson | 1.57.05 |
15 km | Jan Flinke | 2.19.51 |
Lerums 6-timmar, 28 september 2019
Namn | Sträcka | Plac |
Lars-Göran Olausson | 42.699 m | 13 |
Ryssbetgets Trail, 22 september 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
17,8 | Andreas Talberg Pedersen | 1.17.55 | 2 |
17,8 | Annika Nilsson | 1.47.46 | 4 |
8,6 | Lena Magnusson | 55.48 | 7 |
5,0 | Cornelia Hultkrantz | 26.54 | 2 |
Köpenhamn halvmaraton, 18 september 2019.
Namn | Tid | Plac i klass |
Jonas Porshult | 1.22.24 | 69 |
Mardrömmen - 2019-09-14
1 varv Flickor upp till 12 år | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 1002 | Karin | Kummel | 22,50 |
2 | 1003 | Klara | Lidenalv | 24,16 |
3 | 1000 | Ida | Algotsson | 25,39 |
4 | 1004 | Olivia | Norrman | 27,53 |
5 | 1001 | Tove | Hjortevik | 35,25 |
1005 | Alice | Svensson | DNS/DNF | |
1 varv Pojkar upp till 12 år | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 1011 | Sigge | Oscarsson | 16,23 |
2 | 1007 | Hugo | Glimstedt | 19,19 |
3 | 1014 | Mio | Prutz | 21,21 |
4 | 1013 | Theo | Porshult | 22,05 |
5 | 1021 | Elliot | Hulthen | 23,37 |
6 | 1015 | Viggo | Thor Anderberg | 23,52 |
7 | 1023 | Benjamin | Hulthen | 24,03 |
8 | 1022 | Andreas | Hulthen | 24,08 |
9 | 1006 | Leo | Engdahl | 24,36 |
10 | 1012 | Otto | Porshult | 26,34 |
11 | 1009 | Noa | Hjortevik | 27,10 |
12 | 1010 | Edvard | Kummel | 27,59 |
13 | 1008 | Alwin | Gottfridsson | 34,22 |
1 Varv Medföljande Vuxen | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 1016 | Marie | Algotsson | 25,47 |
2 | 1020 | Sofia | Swartz | 26,35 |
3 | 1017 | Charlotte | Engdahl | 27,15 |
4 | 1019 | Sofia | Kummel | 28,01 |
5 | 1018 | Linda | Hjortevik | 35,27 |
2 Varv Flickor 13-17 år | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 2000 | Ida | Persson | 44,57 |
2 Varv Pojkar 13-17 år | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 2008 | Jona | Lindman | 28,53 |
2 | 2014 | Anton | Svensson | 29,35 |
3 | 2015 | Olle | Svensson | 31,43 |
4 | 2070 | Viktor | Kinder | 32,19 |
5 | 2011 | Max | Petersson | 35,07 |
6 | 2013 | Bence | Skärlund | 36,41 |
7 | 2010 | Melvin | Petersson | 41,57 |
8 | 2001 | Måns | Fridström | 42,43 |
9 | 2009 | Noel | Norrman | 44,15 |
10 | 2000 | Ida | Persson | 44,57 |
11 | 2007 | Lukas | Lidenalv | 47,40 |
12 | 2012 | Mate | Skärlund | 50,28 |
2002 | Isak | Holm | DNS/DNF | |
2 varv Vuxen Damer | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 2048 | Rebecca | Thörnberg | 36,59 |
2 | 2040 | Pernilla | Nilsson | 37,56 |
3 | 2020 | Ida | Grybäck | 39,12 |
4 | 2025 | Anna | Holmqvist | 39,32 |
5 | 2033 | Linda | Kinder | 41,47 |
6 | 2030 | Malin | Johansson | 42,05 |
7 | 2038 | Annie | Niklasson | 42,24 |
8 | 2032 | Karolina | Jonasson | 42,30 |
9 | 2049 | Maria | Wirenstedt | 43,17 |
10 | 2036 | Sara | Lundgren | 43,37 |
11 | 2045 | Jennifer | Svensson | 44,41 |
12 | 2024 | Linda | Hjorth | 44,49 |
13 | 2026 | Pernilla | Hovbäck | 45,17 |
14 | 2029 | Nina | Johansson | 45,21 |
15 | 2016 | Carola | Berg | 45,39 |
16 | 2027 | Eleonor | Hultberg | 45,45 |
17 | 2042 | Karin | Persson | 45,55 |
18 | 2043 | Alexandra | Pryts | 46,26 |
19 | 2017 | Jenny | Blasiusson | 47,17 |
21 | 2041 | Emmelie | Palm Gustavsson | 47,35 |
22 | 2050 | Martina | Åkesson | 51,47 |
23 | 2035 | Linnéa | Lendrop | 52,04 |
24 | 2044 | Erica | Svensson | 52,27 |
25 | 2022 | Sanna | Hedberg | 52,50 |
26 | 2019 | Louise | Gottfridsson | 53,59 |
27 | 2037 | Johanna | Mattsson | 55,14 |
28 | 2039 | Pamela | Nilsson | 1,05,11 |
29 | 2018 | Gitten | Gleisner | 1,05,32 |
2021 | Ida | Gustavsson | DNS/DNF | |
2023 | Emelie | Helmersson | DNS/DNF | |
2028 | Elisabet | Janner | DNS/DNF | |
2031 | Evalotta | Johansson | DNS/DNF | |
2034 | Anneli | Köhne | DNS/DNF | |
2046 | Thilda | Sylvan | DNS/DNF | |
2047 | Marie | Sylvan | DNS/DNF | |
2 Varv Vuxen Herrar | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 2052 | Roland | Englesson | 30,36 |
2 | 2060 | Magnus | Leuenberger | 31,05 |
3 | 2054 | Fredrik | Huselius | 32,29 |
4 | 2061 | David | Linde´n | 36,23 |
5 | 2055 | Jonas | Huselius | 36,53 |
6 | 2068 | niklas | svensson | 37,23 |
7 | 2064 | Joakim | Persson | 39,10 |
8 | 2065 | Mikael | Petersson | 41,09 |
9 | 2063 | Tommy | Nielsen | 42,19 |
10 | 2066 | Jens | Svendsen | 42,20 |
11 | 2057 | Henrik | Johannesson | 42,25 |
12 | 2072 | Antoni | Jurdzinski | 43,04 |
13 | 2067 | Magnus | Svensson | 43,59 |
14 | 2056 | David | Håkansson | 44,42 |
15 | 2058 | Adam | Jurdzinski | 46,41 |
16 | 2071 | Dan | Wolke | 49,19 |
17 | 2059 | Kevin | Knutsson | 52,04 |
18 | 2062 | Andreas | Lindqvist | 53,22 |
2051 | Alfred | Bartosch | DNS/DNF | |
2053 | Tomas | Hedberg | DNS/DNF | |
2069 | Oscar | Thor Anderberg | DNS/DNF | |
3 Varv Vuxen Damer | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 3012 | Jannike | Ottosson | 47,28 |
2 | 3008 | Tjerese | Löfqvist | 52,27 |
3 | 3011 | Kerry | Olsson | 54,15 |
4 | 3013 | Johanna | Spåner | 55,36 |
5 | 3010 | Annika | Nilsson | 57,03 |
6 | 3060 | Marie | Svensson | 1,01,27 |
7 | 3003 | Viktoria | Gadd | 1,02,11 |
8 | 3001 | Therese | Andersson | 1,02,19 |
9 | 3006 | Johanna | Juliusson | 1,02,35 |
10 | 3058 | Tami | Svensson Köhler | 1,02,54 |
11 | 3061 | Felicia | Persson | 1,07,11 |
12 | 3000 | Marie | Andersson | 1,08,06 |
13 | 3002 | Thina | Andersson | 1,12,32 |
14 | 3004 | Julia | Gummesson | 1,17,58 |
15 | 3005 | Jenny | Hjalmarsson | 1,17,58 |
3007 | Emelie | Kardell | DNS/DNF | |
3009 | Neea | Löfvenberg | DNS/DNF | |
3 Varv Vuxen Herrar | ||||
Placering | Startnummer | Förnamn | Efternamn | Tid |
1 | 3024 | Simon | Hedlund | 39,13 |
2 | 3054 | Johan | Tärnhuvud Estvik | 39,58 |
3 | 3032 | Stefan | Karlsson | 43,14 |
4 | 3038 | Henrik | Molin | 45,01 |
5 | 3017 | Ludvig | Etzen | 47,06 |
6 | 3057 | Peter | Östlund | 47,10 |
7 | 3037 | Jonathan | Lovén | 47,36 |
8 | 3018 | Petter | Etzen | 48,07 |
9 | 3033 | Erik | Karlsson | 48,14 |
10 | 3045 | Anders | Petersson | 48,30 |
11 | 3023 | Ola | Hallbrandt | 50,00 |
12 | 3022 | Simon | Giselsson | 50,02 |
13 | 3019 | Krister | Fransson | 50,13 |
14 | 3035 | Magnus | Kimenius | 50,33 |
15 | 3047 | Staffan | Preutz | 50,41 |
16 | 3040 | Joakim | Niklasson | 50,43 |
17 | 3027 | Kalle | Jonsson | 51,24 |
18 | 3016 | Mattias | Ekroth | 52,39 |
19 | 3021 | Johan | Fridström | 53,16 |
21 | 3051 | Markus | Sölvenäs | 53,55 |
22 | 3052 | Markus | Tillman | 55,04 |
23 | 3036 | Karl-Johan | Lidenalv | 57,10 |
24 | 3056 | Christer | Westling | 57,24 |
25 | 3050 | Ola | Svensson | 58,12 |
26 | 3039 | Erik | Musa | 58,37 |
27 | 3014 | Tobbe | Andersson | 59,40 |
28 | 3034 | Rasmus | Karlsson | 59,58 |
29 | 3049 | Johannes | Svahn | 1,00,01 |
30 | 3025 | Jens | Hjortevik | 1,00,22 |
31 | 3048 | Johan | Rosenquist | 1,00,29 |
32 | 3043 | Mattias | Olausson | 1,00,39 |
33 | 3046 | Johan | Pettersson | 1,00,40 |
34 | 3055 | Patrik | Törnkvist | 1,00,44 |
35 | 3026 | Mikael | Johansson | 1,00,52 |
36 | 3031 | Robert | Karlsson | 1,01,31 |
37 | 3020 | Jacob | Frennesson | 1,02,03 |
38 | 3029 | Pekka | Juliusson | 1,02,35 |
39 | 3059 | Henrik | Salomonsson | 1,02,55 |
40 | 3041 | Christian | Nilsson | 1,03,17 |
41 | 3044 | Andreas | Oscarsson | 1,04,21 |
42 | 3030 | Jarek | Jurdzinski | 1,05,31 |
43 | 3042 | Daniel | Nilsson | 1,07,22 |
3015 | Jesper | Augustine | DNS/DNF | |
3028 | Patrik | Jonsson | DNS/DNF | |
3053 | Anton | Toll | DNS/DNF |
Salsjörundan 7,5 km, 14 september 2019
Namn | Tid | Plac |
Sven Liljegren | 34.07 | 10 |
Bosse Ekstreöm | 50.45 | 64 |
Åke Johansson | 56.30 | 75 |
Lars-Göran Olausson | 58.10 | 78 |
Marie Andersson | 1.03.54 | 79 |
Christina Ulveklint | 1.10.20 | 80 |
Nässjö 6-timmars, 7 september 2019
Namn | Sträcka | Plac |
Lars-Göran Olausson | 35 922 m | 20 |
Tjejmilen, Stockholm 31 augusti 2019.
Namn | Tid | Plac |
Anneli Svensson | 58.34 | 2215 |
Lisbeth Johansson | 1.08.36 | 5480 |
Helena Hansson | 1.09.18 | 5670 |
Ingrid Hansson | 1.25.53 | 8692 |
Runneby, 31 augusti 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
42.195 m | Roger Kjellsson | 3.25.56 | 2 |
10.549 m | Bo Ekström | 1.12.25 | 62 |
Klubbmästerskap 7,5 km, Bastasjö, 27 Augusti
Plats (Klass) | Namn | Tid |
1 (1:a K35) | Jannike Ottosson | 31:22 |
2 (1:a K) | Anna Persson | 34:07 |
3 (2:a K) | Cornelia Hultkrantz | 38:26 |
4 (2:a K35) | Jenny Thorup | 38:49 |
5 (1:a K55) | Anneli Svensson | 41:23 |
6 (3:a K35) | Emma Fagerberg | 41:41 |
7 (2:a K55) | Lotta Kihlbert | 49:32 |
8 (3:a K) | Linnéa Lendrop | 51:16 |
Plats (Klass) | Namn | Tid |
1 (1:a M35) | Johan Tärnhuvud Estvik | 28:00 |
2 (1:a M40) | Marcus Andréason | 28:26 |
3 (1:a M45) | Stefan Karlsson | 28:50 |
4 (1:a M) | Jonatan Andersson | 29:16 |
5 (1:a M55) | Pelle Gunnarsson | 32:15 |
6 (2:a M40) | Petter Nordholm | 32:45 |
7 (1:a M50) | Fredrik Rosenquist | 33:54 |
8 (2:a M) | Kim Johnsson | 33:56 |
9 (2:a M50) | Krister Fransson | 34:01 |
10 (2:a M45) | Mikael Held | 34:08 |
11 (3:a M50) | Roger Kjellsson | 34:30 |
12 (4:a M50) | Stefan Karlsson | 35:27 |
13 (2:a M35) | Per Kask | 35:58 |
14 (3:a M40) | Lars Noresten | 36:17 |
15 (2:a M55) | Patrik Olsson | 36:47 |
16 (3:a M45) | Thomas Fortell | 40:02 |
17 (1:a M70) | Per Carlström | 49:31 |
18 (1:a M65) | Bosse Ekström | 51:35 |
19 (1:a M75) | Bengt-Åke Ljungkvist | 1:04:55 |
Midnnattsloppet Göteborg, 10 km, 24 augusti 2019
Namn | Tid | Plac |
Lars-Göran Olausson | 1.15.17 | 24 i M65 |
Kalmar Ironman 17 augusti 2019
Namn | Tid | Plac grupp | Plac kön | Plac totalt |
Jan-Olof Nilsson | 10.41.42 | 41 | 457 | 479 |
Lennart Carlsson | 10.58.52 | 9 | 576 | 614 |
Håkan Niclassson | 11.03.42 | 129 | 604 | 652 |
Anton Jakubi | 12.30.42 | 154 | 1197 | 1384 |
Vendela Normark Granetoft | 14.05.26 | 60 | 336 | 1896 |
Eva Nilsson | 14.15.40 | 29 | 344 | 1929 |
Catarina Olvedal | 14.22.31 | 30 | 350 | 1955 |
Nattpuls Sölvesborg 6,7 km, 17 augusti 2019
Namn | Tid | Plac |
Thomas Börjesson | 29.07 | 16 |
Sofia Swartz | 43.09 | 79 |
Theo Porshult | 43.09 | 82 |
Kalmar MiniTri, 14 augusti 2019
Namn | Tid |
Lennart Carlsson | 58.27 |
Thomas Emricsson | 1.03.41 |
Susanne Nilsson | 1.04.52 |
Lars Blixte | 1.08.25 |
Johan Olsson | 1.09.57 |
Anneli Svensson | 1.18.04 |
Elsa Håkansson | 1.22.21 |
Testlopp 6 km, 8 Augusti
Namn | Tid | Namn | Tid |
Petter Nordholm | 24:31 | Heidi Hafvervik | 26:08 |
Pelle Gunnarsson | 24:41 | Susanne Nilsson | 30:22 |
Fredrik Rosenquist | 24:53 | Anneli Svensson | 31:50 |
Mikael Held | 25:19 | ||
Anders Petersson | 25:52 | ||
Kim Johnsson | 26:21 | ||
Stefan "d.ä" Karlsson | 28:08 | ||
Johnny "d.y" Karlsson | 28:48 | ||
Eddy Hultgren | 29:45 | ||
Mohamad Sopeh | 36:36 |
Ölands Marathon, 3 augusti 2019
Namn | Tid | Plac |
Lars-Göran Olausson | 5.47.13 | 8 i M65 |
Karlskrona stadslopp, 1 augusti 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
5 km herrar | Kristoffer Malmörn | 17.58 | 5 |
5 km herrar | Stefan Karlsson d.y | 18.06 | 6 |
5 km herrar | Johan Andersson | 21.33 | 27 |
5 km herrar | Thomas Fortell | 24.39 | 53 |
5 km herrar | Jörgen Abrahamsson | 27.09 | 62 |
5 km Damer | Anna Persson | 21.48 | 4 |
5 km Damer | Cornelia Hultkrantz | 22.27 | 5 |
5 km Damer | Sofia Swartz | 30.38 | 50 |
5 km P13 | Theo Porshult | 30.39 | 25 |
10 km Herrar | Jonatan Andersson | 38.05 | 5 |
10 km Herrar | Kim Johnsson | 45.05 | 28 |
10 km Herrar | Stefan Karlsson d.ä | 45.58 | 34 |
10 km Herrar | Patrik Olsson | 48.07 | 54 |
10 km Herrar | Johnny Karlsson d.y | 49.40 | 68 |
10 km Herrar | Bosse Ekström | 1.07.20 | 106 |
Damer 10 km | Jannike Ottosson | 41.20 | 3 |
Damer 10 km | Annelie Svensson | 52.54 | 16 |
Kalmarmilen 10 km, 31 juli 2019
Namn | Tid |
Eddy Hultgren | 50.10 |
Lars Blixte | 54.24 |
Skövde Ultrafestival, 27-28 juli 2019
Klass | Namn | Sträcka | Plac |
24HM | Roger Kjellsson | 138,00 km | 8 |
Holmsjö Triathlon, 27 juli 2019
Klass | Namn | Tid | |
Olympisk herrar | Henrik Arrhenius | 2.33.33 | 11 |
Olympisk herrar | Lennart Carlsson | 2.36.18 | 15 |
Olympisk herrar | Anton Jakupi | 2.46.37 | 27 |
Olympisk herrar | Kim Johansson | 2.50.53 | 70 |
Olympisk herrar | Tomas Falck | 2.59.51 | 36 |
Olympisk herrar | Carl-Johan Thunfeldt | 3.23.03 | 53 |
Olympisk Damer | Susanne Nilsson | 2.48.45 | 6 |
Olympisk Damer | Paula Banck | 2.59.33 | 8 |
Olympisk Damer | Vendela Norrmark Granetoft | 3.24.49 | 20 |
Olympisk Damer | Ann-Kristin Kjellsson | 3.35.43 | 22 |
Hornsjön runt, 11 km, 18 juli 2019
Namn | Tid | Plac |
Anders Pettersson | 48.28 | 35 |
Victorialoppet 9 km, 15 juli 2019
Namn | Tid | Plac Öppen klass herr |
Stefan Karlsson, dy | 33.06 | 28 |
Fredrik Rosenqvist | 38.19 | 130 |
Eddy Hultgren | 44.26 | 368 |
Thomas Fortell | 44.31 | 372 |
Bosse Ekström | 1.00.18 | 670 |
Lars-Göran Olausson | 1.03.11 | 683 |
Bengt-Åke Ljungkvist | 1.06.32 | 692 |
Kustmaran och Kristainopel runt, 13 juli 2019
Sträcka | Namn | Tid |
10 km herrar | Mohammed Alsaeed | 36.54 |
10 km herrar | Kim Johansson | 46.23 |
10 km herrar | Per-Ola Strågegård | 47.15 |
10 km damer | Jannike Ottosson | 41.52 |
10 km damer | Cornelia Hultkrantz | 48.52 |
5 km herrrar | Theo Porshult | 27.21 |
5 km herrar | Jonas Porshult | 27.24 |
Halvmaraton män | Wiktor Kettel | 1.44.59 |
Halvmaraton män | Peter Larsson | 1.55.53 |
Halvmaraton män | Patric Kalnins | 2.09.58 |
Halvmaraton män | Mathias Malmgren | 3.13.16 |
Halvmaraton kvinnor | Anna Persson | 1.38.34 |
Maraton män | Christian Malmström | 2.50.48 |
Maraton män | Roger Kjellsson | 3.36.41 |
Maraton män | Marcus Tillman | 4.13.28 |
Maraton män | Fredrik Håkansson | 4.42.42 |
Maraton kvinnor | Heidi Hafvervik | 3.34.26 |
Maraton kvinnor | Paula Hultzen Bank | 4.08.47 |
Maraton kvinnor | Margaretha Håkansson | 4.42.42 |
100 km, SM i Ljungskile 6 juli 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac klass | Plac tot |
100 km | Roger Kjellsson | 8.21.57 | 1.a i M50 | 4 |
Jönköping IronMan, 70,3 5 juli 2019
Namn | Tid | Plac i klass |
Johan Tärnhuvud Estvik | 4.31.36 | 5 |
Linnea Tärnhuvud Estvik | 5.29.11 | 6 |
Lennart Carlsson | 5.31.00 | 24 |
Susanne Nilsson | 6.14.38 | 43 |
Johan Olsson | 6.18.59 | 197 |
Vendela Normark Granetoft | 7.19.25 | 77 |
Elsa Håkansson | 7.46.33 | 2 |
Halmstad halv ironman 30 juni 2019
Namn | Tid |
Herik Arrhenius | 5.12.13 |
Kalmar Malkars 21 km, 29 juni 2019
Namn | Tid | Plac |
Lars Blixte | 2.29.06 | 192 |
Vansbro Triahtlon, medeldistans, 27 juni 2019
Namn | Tid | Plac |
Jan-Olof Nilsson | 4.56.58 | 3:a i M50 |
Eva Nilsson | 6.12.57 | 3:a i W50 |
Catarina Olvedal | 6.56.52 | 4:a i W50 |
Testlopp 6 km, 25 Juni
Namn | Tid | Namn | Tid |
Mohammed Alsaeed | 21:43 | Cornelia Hultkrantz | 28:37 |
Philip Svensson | 23:12 | ||
Stefan Karlsson | 23:41 | ||
Roger Kjellsson | 24:27 | ||
Pelle Gunnarsson | 24:49 | ||
Petter Nordholm | 26:12 | ||
Wiktor Kettel | 27:58 | ||
Stefan "d.ä" Karlsson | 30:30 | ||
Elias Javanmiri | 32:20 | ||
Thomas Fortell | 32:57 |
IronMan 70,3 Elsinore 23 juni 2019
Namn | Tid | Plac |
Lennart Carlsson | 5.11.02 | 20 i M55 |
Öland Ultra Trail, 15 juni 2019.
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
25 km | Heidi Hafvervik | 2.06.13 | 2 |
25 km | Anna Persson | 2.11.26 | 4 |
Karlskrona Hill Trail, 11 juni 2019
Klass | Namn | Tid | Plac |
Barn | Haldo Tärnhuvud Estvik | 5.06 | 6 |
Herrar 5 km | Andreas Talberg Pedersen | 22.52 | 1 |
Herrar 5 km | Johan Tärnhuvud Estvik | 23.35 | 3 |
Herrar 5 km | Stefan Karlsson f -74 | 27.26 | 9 |
Herrar 5 km | Pelle Gunnarsson | 30.18 | 16 |
Damer 5 km | Jannike Ottosson | 29.07 | 4 |
Damer 5 km | Ulrika Skagert | 32.30 | 5 |
Blodomloppet Karlskrona 4 juni 2019
Distans | Namn | Tid |
10 km | Andreas Talberg Pedersen | 34.14 |
10 km | Mohammad Alsaeed | 37.44 |
10 km | Jonatan Andersson | 38.35 |
10 km | Johan Porshult | 39.52 |
10 km | Johan Olsson | 43.50 |
10 km | Frdrik Rosenquist | 44.20 |
10 km | Tomas Jensen | 44.31 |
10 km | Heidi Hafvervik | 45.19 |
10 km | Kim Jonsson | 45.50 |
10 km | Sven Liljegren | 47.09 |
10 km | Sebastian Djureen | 47.29 |
10 km | Penile Würtz | 47.37 |
10 km | Patrik Olsson | 52.17 |
10 km | Sofia Fagerberg | 54.43 |
10 km | ChloePing Li | 54.52 |
10 km | Karla Hentzel | 56.42 |
10 km | Krisanti Johansson | 58.49 |
10 km | Marie Edvardsson | 1.05.49 |
10 km | Charlotta Kilbert | 1.05.58 |
10 km | Mathias Malmgren | 1.07.50 |
10 km | Åke Johansson | 1.16.21 |
5 km | Pauline Jeppsson | 20.23 |
5 km | Roger Kjellsson | 20.43 |
5 km | Stefan Karlsson f-68 | 23.13 |
5 km | Cornelia Hultkrantz | 23.18 |
5 km | Jenny Thorup | 24.10 |
5 km | Eddy Hultgren | 24.21 |
5 km | Theo Porshult | 26.42 |
5 km | Jonas Porshult | 26.45 |
5 km | Mohamad Hasan Sopeh | 30.37 |
5 km | Per Nilsson | 30.44 |
5 km | Bengt -Åke Ljungkvist | 36.59 |
5 km | Alice Andersson | 38.13 |
5 km | Marie Andersson | 39.52 |
5 km | Christina Ulveklint | 41.36 |
Blomloppet Göteborg, 3 juni 2019
Sträcka | Namn | Tid |
10 km | Lars-Götan Olausson | 1.18.11 |
Torshavn Marathon, Färöarna 2 juni 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
Maraton | Solveig Ohlsson | 4.29.32 | 1:a i 60+ |
Halvmaraton | Anette Flinke | 2.23.26 | 2:a i 60+ |
Stockholm Marathon, 1 juni 2019
Namn | Tid |
Jannike Ottosson | 3.17.32 |
Henrik Arrhenius | 3.27.16 |
Stefan Karlson f-74 | 3.28.26 |
Johanna Sontén | 3.53.33 |
Johannes Knoll | 3.54.38 |
Anton Jakobi | 3.59.33 |
Peter Lendrop | 4.09.30 |
Per-Ola Strågegård | 4.16.28 |
Eddy Hultgren | 4.21.40 |
Lars Blixte | 4.26.19 |
Thomas Fortell | 4.34.29 |
Stefan Karlsson f-68 | 4.38.46 |
Per Carlström | 5.12.23 |
Kent Kullman | 5.15.28 |
Bosse Ekström | 6.08.16 |
Blekinge River Trail 26 maj 2019
Klass | Namn | Tid | Plac |
50 km, herrar | Andreas Talberg Pedersen | 3.31.57 | 1 |
50 km, herrar | Roger Kjellsson | 4.21.20 | 8 |
50 km, herrar | Niklas Clarence Ek | 4.48.39 | 13 |
50 km, herrar | Peter Östlund | 5.14.07 | 21 |
20 km, herrar | Patrik Mårtensson | 1.31.12 | 12 |
20 km, herrar | Anders ÅPetersson | 1.40.33 | 36 |
20 km, herrar | Petter Nordholm | 1.40.33 | 37 |
20 km, herrar | Thomas Börjesson | 1.43.21 | 51 |
20 km, herrar | Johan Olsson | 1.43.56 | 53 |
20 km, herrar | Petter Nordström | 1.50.33 | 77 |
10 km, damer | Anneli Svensson | 1.04.38 | 84 |
10 km, herrar | Mattias Malmgren | 1.19.57 | 141 |
Göteborgsvarvet, 18 maj 2019.
Namn | Tid |
Jonas Porshult | 1.26.44 |
Jannike Ottosson | 1.30.10 |
Stefan Karlsson f.-74 | 1.35.26 |
Henrik Arrhenius | 1.35.42 |
Anna Persson | 1.36.10 |
Per-Ola Strågegård | 1.47.47 |
Marie Svensson | 1.48.11 |
Ola Malmhult | 1.55.04 |
Eddy Hultgren | 1.57.44 |
Annelie Svensson | 2.10.28 |
Gustav Linge | 2.14.34 |
Charlotte Silander | 2.22.16 |
Bo Ekström | 2.51.11 |
Krister Johansson | 2.53.24 |
Testlopp 6 km, 14 Maj
Namn | Tid | Namn | Tid |
Kristoffer Malmörn | 21:24 | Jannike Ottosson | 23:25 |
Stefan Karlsson | 23:01 | Heidi Hafvervik | 25:06 |
J-O Nilsson | 24:02 | Anna Persson | 25:16 |
Pelle Gunnarsson | 24:14 | Erika Domeij | 26:56 |
Petter Nordholm | 24:25 | Amanda Danielsson | 27:30 |
Mikael Held | 24:38 | Cornelia Hultkrantz | 28:11 |
Markus Tillman | 24:47 | Jenny Thorup | 29:03 |
Fredrik Rosenqvist | 25:15 | Krisanti Johansson | 32:52 |
Wiktor Kettel | 26:00 | Lotta Khilbert | 37:09 |
Stefan "d.ä" Karlsson | 26:26 | Petra Pettersson | 37:41 |
Thomas Fortell | 27:09 | Hala Holgersson | 39:32 |
Niklas Bohman | 28:39 | ||
Stefan Svensson | 31:40 | ||
Martin Ahl | 33:48 | ||
Jonas Ignell | 34:42 | ||
Stefan Thorup | 35:39 | ||
Mathias Malmgren | 36:26 |
Springtime Helsingborg 10 km, 11 maj 2019
Namn | Tid |
Eddy Hultgren | 49.41 |
Vårruset Halmstad 5 km, 7 maj 2019
Namn | Tid |
Heidi Hafvervik | 20.47 |
Kyrkstafetten Öland 4 maj 2019
Lag | Tid | Plac |
Team Blekinge Herr | 3.59.32 | 5 |
Team Blekinge Dam | 4.51.57 | 3 |
Team Blekinge Mix | 4.56.23 | 17 |
Växjöloppet 1 maj 2019.
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
21,1 km | Johan Olsson | 1.38.18 | 75 |
21,1 km | Heidi Hafvervik | 1.41.39 | 17 |
21,1 km | Eddy Hulgren | 1.53.10 | 142 |
21,1 km | Lena Magnusson | 1.54.45 | 36 |
21,1 km | Bosse Ekstrom | 2.30.35 | 193 |
10 km | Stefan Karlsson, dy | 41.18 | 44 |
10 km | Thomas Fortell | 48.00 | 231 |
Hamburg Marathon, 28 april 2019.
Namn | Tid |
Henrik Arrhenius | 3.29.58 |
Lars Blixte | 4.26.40 |
Täby extreme callange, 100 miles, 26-28 april 2019
Namn | Tid | Plac |
Roger Kjellsson | 17.01.04 | 4 |
Hallarysloppet, 21,1 km, 22 april 2019
Namn | Tid |
Annika Nilsson | 1:43:39 |
Thomas Fortell | 2:00:34 |
Ryssbergsloppet 12,6 km, 19 april 2019
Namn | Tid | Plac |
Marcus Andréasson | 49:06 | 1:a i M40 |
Kristoffer Malmörn | 51:05 | 4:a i M |
Bo Ekström | 1:35:03 | 10:a i M (?) |
Jannike Ottosson | 54:48 | 1:a i K35 |
Anna Persson | 56:45 | 4:a i K |
Charlotte Silander | 1:22:18 | 5:a i K45 |
RunnebyBackyardultra, 13 april
Namn | Sträcka | Antal varv (6,7 km) |
Roger Kjellsson | 17708 m | 18 |
Pernille Würtz | 46940 m | 7 |
Uddloppet, Karlshamn 7 april 2019
Sträcka | Namn | Tid | Plac |
Halvmaraton | Johan Estvik Tärnhuvud | 1.19.01 | 1 |
Halvmaraton | Marcus Andreasson | 1.24.08 | 4 |
Halvmaraton | Kristoffer Malmörn | 1.26.51 | 6 |
Halvmaraton | Stefan Karlsson (f -68) | 1.49.24 | 11 |
Halvmaraton | Eddy Hultgren | 1.52.44 | 13 |
Halvmaraton | Jannike Ottosson | 1.31.52 | 3 |
10 km | Bo Ekström | 1.06.49 | 28 |
10 km | Lars-Göran Olausson | 1.10.14 | 30 |
Varvetmilen Växjö, 7 april 2019
Namn | Tid |
Jonas Porshult | 38:09 |
Per-Ola Strågegård | 46.01 |
KM 3000m, Västra Marks IP, 2 April
Plats | Namn | Tid |
1 | Jannike Ottosson | 11:22 |
2 | Pauline Jeppsson | 11:37 |
3 | Ulrica Skagert | 12:30 |
Plats | Namn | Tid |
1 | Johan Tärnhuvud Estvik | 9:54 |
2 | Jonatan Andersson | 10:08 |
3 | Mohammed Alsaeed | 10:09 |
4 | Jonas Porshult | 10:31 |
5 | Lennart Carlsson | 11:10 |
6 | Petter Nordholm | 12:28 |
7 | Thomas Fortell | 12:58 |
8 | Stefan Karlsson | 13:04 |
9 | Eddy Hultgren | 13:28 |
10 | Philip Landenstad | 13:36 |
Varvetmilen Karlskrona 10 km, 23 mars 2019.
Namn | Tid | Plac klass | Plas totalt |
Johan Estvik Tärnhuvud | 34:51 | 2 | 2 |
Marcus Andréasson | 35:43 | 5 | 5 |
Jonatan Andersson | 36:48 | 8 | 8 |
Kristoffer Malmörn | 37:05 | 10 | 10 |
Jonas Porshult | 37:45 | 14 | 14 |
Eddy Hultgren | 49:19 | 95 | 123 |
Jannike Ottosson | 40:57 | 4 | 31 |
Anna Persson | 41:50 | 6 | 39 |
Paulie Jeppsson | 42:18 | 7 | 44 |
Linnea Estvik Tärnhuvud | 46:32 | 17 | 89 |
Charlote Silander | 57:18 | 74 | 200 |
Varvetmilen, Helsingborg 10 km, 15 mars
Namn | Tid | Plac klass | Plac totalt |
Anna Persson | 43.18 | 9 | 104 |
Eddy Hultgren | 49.00 | 199 | 246 |
Skövde Ultra, 6-timmars, 9 mars 2019
Namn | Klass | Sträcka | Plac |
Lars-Göran Olausson | M65 | 24 315 m | 93 |
Maxilöpet 10 km, 9 mars 2019
Klass | Namn | Tid | Plac |
Damer | Jannike Ottosson | 42:05 | 2 |
Damer | Pernille Würtz | 43:39 | 3 |
Herrar | Pelle Gunnarsson | 42:24 | 4 |
Herrar | Kent Kullman | 58:15 | 23 |
Herrar | Peter Svensson | 1:03:48 | 24 |