Sylvesterloppet Kalmar Dec 31
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
6 | J-O Nilsson | 37:47 | 10 | M |
19 | Henrik Arrhenius | 41:55 | 10 | M |
36 | Erik Nilsson | 44:30 | 10 | M |
45 | Mikael Andersson | 46:31 | 10 | M |
Sylvesterloppet Göteborg Dec 31
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
229 | Anders Tell | 46:14 | 10 | M |
Sylvesterloppet Olofström december 31.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
6 | Johannes Knoll | 39:25 | 10,5 | M |
10 | Fredrik Söderlind | 46:37 | 10,5 | M |
12 | Philip Landenstad | 46:50 | 10,5 | M |
15 | Johan Andersson | 47:26 | 10,5 | M |
1 | Marcus Andréason | 40:31 | 10,5 | M35 |
2 | Mikael Held | 41:16 | 10,5 | M35 |
3 | Thomas Fortell | 51:27 | 10,5 | M40 |
4 | Eric Archer | 51:29 | 10,5 | M40 |
1 | Johan Porshult | 40:10 | 10,5 | M40 |
3 | Fredrik Rosenquist | 44:52 | 10,5 | M45 |
1 | Peter Svensson | 42:06 | 10,5 | M50 |
2 | Per-Olof Gunnarsson | 44:32 | 10,5 | M50 |
3 | Gert Gustavsson | 44:41 | 10,5 | M50 |
8 | Eddy Hultgren | 54:06 | 10,5 | M50 |
2 | Stig Svensson | 52:54 | 10,5 | M55 |
3 | Krister Åstrand | 58:40 | 10,5 | M55 |
2 | Leif Gustafsson | 51:06 | 10,5 | M60 |
3 | Johnny B Karlsson | 58:58 | 10,5 | M65 |
3 | Elina Wahlberg | 48:48 | 10,5 | K |
6 | Moa Normark | 53:05 | 10,5 | K |
1 | Pauline Lindgren | 47:14 | 10,5 | K35 |
31 | Sofia Fagerberg | 53:48 | 10,5 | Motion |
32 | Hans-Peter Ehrlow | 53:58 | 10,5 | Motion |
52 | Bo Ekström | 62:27 | 10,5 | Motion |
53 | Anna Ekström | 62:47 | 10,5 | Motion |
61 | Ann-Christin Kjellson | 68:12 | 10,5 | Motion |
Skinkloppet Gränum december 2
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
3 | Johan Porshult | 46:34 | 12 | Herr |
21 | Eddy Hultgren | 1.06:46 | 12 | Herr |
25 | Johnny B Karlsson | 1.09:14 | 12 | Herr |
27 | Bosse Ekström | 1.15:22 | 12 | Herr |
28 | Lars-Göran Olausson | 1.19:32 | 12 | Herr |
3 | Linnéa Estvik | 1.04:12 | 12 | Dam |
Borås 6-timmars 10 november.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
55 | Lars-Göran Olausson | 6 tim | 48258 m |
Bromölla november 10.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
7 | Peter Lendrop | 3.38:18 | 42,2 | M40 |
9 | Thomas Dahlgren | 3.44:31 | 42,2 | M40 |
1 | Thomas Letterkrantz | 2.48:38 | 42,2 | M45 |
5 | Bengt-Åke Svensson | 4.29:47 | 42,2 | M65 |
1 | Dan Nensén | 4.36:06 | 42,2 | M75 |
3 | Sandra Bizzozero | 4.15:20 | 42,2 | K |
7 | Theve Nilsson | 3.59:10 | 42,2 | K35 |
5 | Per Nilsson | 1.21:17 | 21,1 | Motion |
7 | Jonas Porshult | 1.22:28 | 21,1 | Motion |
24 | Erik Nilsson | 1.33:46 | 21,1 | Motion |
25 | Martin Adawi | 1.33:47 | 21,1 | Motion |
6 | Johan Tärnhuvud | 35:58 | 10 | Motion |
8 | Marcus Andréason | 37:33 | 10 | Motion |
Silpingeloppet 3 november
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
2 | David Högberg | 35:13 | 10 | M |
4 | Johan Porshult | 37:30 | 10 | M |
9 | Peter Svensson | 39:46 | 10 | M |
11 | Fredrik Rosenqvist | 41:31 | 10 | M |
12 | Sven Olsson | 42:27 | 10 | M |
18 | Niklas Bohman | 43:34 | 10 | M |
21 | Thomas Fortell | 44:42 | 10 | M |
7 | Sandra Bizzozero | 49:49 | 10 | D |
33 | Jörgen Abrahamsson | 50:19 | 10 | M |
10 | Emmie Frej | 53:56 | 10 | D |
35 | Bo Ekström | 54:24 | 10 | M |
36 | Krister Johansson | 57:19 | 10 | M |
40 | Åke Johansson | 59:48 | 10 | M |
41 | Lars-Göran Olausson | 60:50 | 10 | M |
42 | Ola Ulvås | 61:30 | 10 | M |
6-timmars på Värendsvallen 27 oktober
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
7 | Lars-Göran Olausson | 6 tim | 47125 m |
Växjö oktober 21.
19 | Per Nilsson | M 35 | 02:59:33 |
33 | Ove Höglund | M 45 | 03:06:30 |
40 | Gert Gustavsson | M 50 | 03:09:38 |
77 | Johan Olsson | M 40 | 03:22:00 |
137 | Peter Lendrop | M 40 | 03:36:19 |
207 | Magnus Fovaeus | M 50 | 03:55:35 |
208 | Kim Johnsson | M mot | 03:55:49 |
258 | Peter Löwenadler | M 35 | 04:16:36 |
286 | John Holthuis | M 60 | 04:27:36 |
339 | Desiree Hoberg | K mot | 05:40:31 |
Bremen 9 oktober
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
3 | Stefan Karlsson | 38:37 | 10km | M35 |
11 | Göran Karlsson | 47:03 | 10km | M55 |
61 | Kalle Strandh | 50:04 | 10km | M40 |
71 | Marie Andersson | 1:27:53 | 10km | W35 |
3 | Per-Olof Gunnarsson | 1:30:17 | 21,097km | M50 |
67 | Catarina Olvedal | 2:07:57 | 21,097km | W40 |
14 | Helena Hansson | 2:08:23 | 21,097km | W55 |
2 | Karin Jönsson | 2:13:08 | 21,097km | W70 |
54 | Åke Johansson | 2:17:33 | 21,097km | M60 |
12 | Christina Ulveklint | 2:22:18 | 21,097km | W60 |
4 | Thomas Letterkrantz | 2:45:42 | 42,195km | M45 |
6 | Peter Svensson | 3:02:36 | 42,195km | M50 |
1 | Stefan Ulmeståhl | 3:04:21 | 42,195km | M60 |
41 | Magnus Nilsson | 3:18:34 | 42,195km | M40 |
49 | Krister Fransson | 3:23:43 | 42,195km | M40 |
8 | Eva Johnsson | 3:44:17 | 42,195km | W45 |
10 | Pernille Würtz | 3:44:30 | 42,195km | W40 |
1 | Solveig Ohlsson | 3:45:38 | 42,195km | W55 |
117 | Johnny Karlsson | 3:45:55 | 42,195km | M45 |
112 | Thomas Fortell | 3:49:28 | 42,195km | M40 |
6 | Birger Sörensson | 3:58:38 | 42,195km | M65 |
146 | Chris Nyroos | 4:05:05 | 42,195km | M40 |
43 | Stig Svensson | 4:06:42 | 42,195km | M55 |
11 | Bengt-Åke Svensson | 4:24:45 | 42,195km | M65 |
127 | Eddy Hultgren | 4:37:37 | 42,195km | M50 |
14 | Per Carlström | 4:43:37 | 42,195km | M65 |
94 | Bengt Mattsson | 4:51:40 | 42,195km | M35 |
40 | Bo Ekström | 4:56:17 | 42,195km | M60 |
143 | Jan Flinke | 5:26:47 | 42,195km | M50 |
Salsjörundan 8 september
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
28 | Niklas Bohman | 33:47 | 7,5km | M/K |
29 | Ola Weidenberg | 33:52 | 7,5km | M/K |
51 | Jennie Weidenberg | 38:14 | 7,5km | M/K |
53 | Sofia Fagerberg | 38:21 | 7,5km | M/K |
57 | Anette Ludvigsson | 38:40 | 7,5km | M/K |
74 | Bosse Ekström | 42:00 | 7,5km | M/K |
79 | Anders Sturesson | 43:16 | 7,5km | M/K |
Lidingöloppet 29 september.
45 | MK15 | Jan-Olof Nilsson | 1966 | 1:03:11 | +31:44 | 4:12 |
MK15 | Marie Standberg | 1:14:11 | ||||
998 | MK15 | Sofia Fagerberg | 1981 | 1:21:51 | +50:24 | 5:27 |
1950 | MK15 | Annette Ludvigsson | 1985 | 1:29:11 | +57:45 | 5:56 |
4046 | MK15 | Evelina Svensson | 1985 | 1:47:02 | +1:15:35 | 7:08 |
90 | M30 | Per Nilsson | 1973 | 1:59:26 | +56:09 | 3:58 |
132 | M30 | Johan Tärnhuvud | 1984 | 2:02:38 | +59:21 | 4:05 |
626 | M30 | Johannes Knoll | 1984 | 2:16:30 | +1:13:13 | 4:33 |
1224 | M30 | Krister Fransson | 1969 | 2:25:01 | +1:21:44 | 4:50 |
77 | K30 | Jannike Åkesson | 1982 | 2:27:18 | +27:24 | 4:54 |
1814 | M30 | Tommy Johannesson | 1971 | 2:29:54 | +1:26:37 | 4:59 |
121 | K30 | Mollie Nohave | 1967 | 2:30:13 | +30:19 | 5:00 |
2138 | M30 | Marcus Johansson | 1977 | 2:32:49 | +1:29:32 | 5:05 |
2182 | M30 | Håkan Nicklasson | 1977 | 2:33:10 | +1:29:54 | 5:06 |
2425 | M30 | Henrik Nydahl | 1981 | 2:35:05 | +1:31:48 | 5:10 |
2432 | M30 | Johan Kalmteg | 1973 | 2:35:09 | +1:31:52 | 5:10 |
251 | K30 | Elina Wahlberg | 1988 | 2:37:35 | +37:41 | 5:15 |
2894 | M30 | Fredrik Svensson | 1982 | 2:38:44 | +1:35:27 | 5:17 |
4131 | M30 | Fredrik Söderlind | 1972 | 2:46:40 | +1:43:23 | 5:33 |
4278 | M30 | Johan Olausson | 1983 | 2:47:31 | +1:44:14 | 5:35 |
4377 | M30 | Peter Olsson | 1973 | 2:48:06 | +1:44:49 | 5:36 |
6366 | M30 | Anders Sundelin | 1970 | 2:59:37 | +1:56:20 | 5:59 |
1236 | K30 | Eva Nilsson | 1966 | 3:03:42 | +1:03:48 | 6:07 |
9408 | M30 | Tomas Jensen | 1974 | 3:31:32 | +2:28:16 | 7:03 |
9772 | M30 | Bengt Mattsson | 1976 | 3:45:10 | +2:41:53 | 7:30 |
10838 | M30 | Stig Nydahl | 1946 | 3:56:53 | +2:53:36 | 7:53 |
3348 | K30 | Katarina Sundelin | 1964 | 4:23:28 | +2:23:34 | 8:46 |
KSK Triathlon Sprint 8 september
Plats | Namn | Klass | Simning+T1 | Cykling | T2 | Löpning | Totalt |
3 | Johannes Knoll | M | 13:26 | 33:02 | 00:22 | 18:42 | 1:05:32 |
4 | Johan Tärnhuvud | M | 15:26 | 32:23 | 00:28 | 18:27 | 1:06:44 |
13 | Jonas Porshult | M | 14:46 | 35:47 | 00:29 | 19:29 | 1:10:31 |
4 | Johan Porshult | M Motion | 15:37 | 35:53 | 00:40 | 19:02 | 1:11:12 |
4 | Elina Wahlberg | K Motion | 16:44 | 41:30 | 01:06 | 22:34 | 1:21:54 |
11 | Pernille Wurtz | K Motion | 19:25 | 47:16 | 00:50 | 24:07 | 1:31:38 |
30 | John Holthuis | M Motion | 20:33 | 47:35 | 02:07 | 29:04 | 1:39:19 |
Förbifarten Katrineholm september 22.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
138 | Jörgen Abrahamsson | 50:37 | 10 km | Tävling |
DM terräng 20 september Karlsnäs.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
1 | Emmie Freij | 09:47 | 2 km | F18-19 |
2 | Johan Tärnhuvud | 14:33 | 4 km | M |
1 | Eddy Hultgren | 18:37 | 4 km | H50 |
1 | Anders Persson | 20:25 | 4 km | H55 |
Stockholm halvmarathon 15 september
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
3670 | Jonas Hillerbratt | 1:48:28 | 21,097km | M |
6222 | John Holthuis | 2:03:07 | 21,097km | M |
Hultsfred 8 september
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
4 | Lars-Göran Olausson | 5:11:04 | 42,195km | M60 |
Veberödsloppet 15 september
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
1 | Thomas Letterkrantz | 1:20:21 | 21,1km | M45 |
2 | Peter Svensson | 1:28:18 | 21,1km | M50 |
Bråviksloppet 8 september
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
4 | Thomas Dahlgren | 1:27:50 | 21,1km | M |
Klkubbmästerskap, 2 varv i Bastasjö. September 11.
Förnamn | Efternamn | Tid | Klass |
Jannike | Åkesson | 31:52 | K |
Ulrica | Skagert | 37:41 | K35 |
Ann-Sofie | Olsson | 38:33 | K40 |
Helen | Rydell | 43:43 | K40 |
Anna-Karin | Wijk | 44:14 | K40 |
Johan | Tärnhuvud | 27:17 | M |
Sven | Olsson | 32:50 | M |
Fredrik | Svensson | 32:55 | M |
Niklas | Bohman | 33:23 | M |
Jonas | Porshult | 28:37 | M35 |
Peter | Löwenadler | 35:11 | M35 |
Mikael | Åström | 34:39 | M40 |
Peter | Lendrop | 36:42 | M40 |
Jörgen | Abrahamsson | 37:39 | M40 |
Jörgen | Andersson | 37:42 | M40 |
Jan-Olof | Nilsson | 29:34 | M45 |
Tomas | Falck | 33:05 | M45 |
Fredrik | Rosenquist | 34:14 | M45 |
Per-Olof | Gunnarsson | 31:16 | M50 |
Eddy | Hultgren | 33:43 | M50 |
Anders | Persson | 37:56 | M55 |
Bennie | Torstensson | 38:13 | M55 |
Krister | Åstrand | 39:57 | M55 |
Börje | Persson | 35:42 | M60 |
Bo | Ekström | 42:08 | M60 |
Krister | Johansson | 43:15 | M60 |
Birger | Sörensen | 39:10 | M65 |
Per | Carlström | 44:38 | M65 |
Sixten | Winberg | 60:31 | M85 |
Andreas | Hoberg | 26:36 | Motion |
Tjejmilen Stockholm 1 september
Plac. | Namn | Klass | Resultat |
84 | » Anna Johansson | Tjejmilen tidtagning | 42:50 |
746 | » Ulrica Skagert | Tjejmilen tidtagning | 49:07 |
2045 | » Filippa Lundgren | Tjejmilen tidtagning | 52:51 |
2645 | » Jennie Weidenberg | Tjejmilen tidtagning | 54:00 |
2780 | » Birgitta Germundahl | Tjejmilen tidtagning | 54:16 |
5018 | » Helena Sörbris | Tjejmilen tidtagning | 57:52 |
5968 | » Monika Andersson | Tjejmilen tidtagning | 59:14 |
6176 | » Helena Hansson | Tjejmilen tidtagning | 59:33 |
6338 | » Ann-Christine Olofsson | Tjejmilen tidtagning | 59:48 |
10323 | » Tina Svensson | Tjejmilen tidtagning | 01:06:36 |
11524 | » Ann-Mari Svensson | Tjejmilen tidtagning | 01:09:32 |
12870 | » Lotta Wahnström | Tjejmilen tidtagning | 01:14:29 |
14009 | » Gunilla Garnborn | Tjejmilen tidtagning | 01:23:09 |
DM 10000m 28 augusti
Placering | DM | Namn | Klubb | Klass | Tid |
1* | Andreas Hoberg | Kalmarsund | MS | 33.46.09 | |
2* | Anton Elmström | Ålems Ok | MS | 34.12.63 | |
3 | DM-1 | Adelegn Sjöberg | UF Contact | P15 | 34.22.46 |
4* | Mikael Bäcklund | Högby IF | MS | 34.49.60 | |
5 | DM-2 | Johan Tärnhuvud | Team Blekinge | MS | 35.21.92 |
6* | Markus Andersson | Högby IF | MS | 35.40.12 | |
7 | DM-3 | David Högberg | Team Blekinge | MS | 35.50.34 |
8* | Tobias Ingvarsson | Högby IF | M35 | 36.04.82 | |
9 | Thomas Letterkrantz | Team Blekinge | M45 | 36.26.63 | |
10 | Björn Petersson | KA2 | M35 | 36.31.46 | |
11 | Mikael Held | Team Blekinge | M35 | 38.19.68 | |
12 | DM-1 | Sandra Södergren | FIF Gnistan | KS | 38.41.00 |
13 | Magnus Nilsson | Team Blekinge | M40 | 39.43.70 | |
14 | Karl-Johan Johnsson | Team Blekinge | MS | 39.45.89 | |
15 | Pelle Gunnarsson | Team Blekinge | M50 | 39.47.71 | |
16 | Niklas Bohman | Team Blekinge | MS | 42.04 preliminärt | |
17 | DM-2 | Jannike Åkesson | Team Blekinge | KS | 42.21.13 |
18 | Anders Tedblad | Team Blekinge | M35 | 43.27.95 | |
19 | Bo Hoff | Ronneby OK | M50 | 43.29.07 | |
20 | Eddy Hultgren | Team Blekinge | M50 | 44.19.36 | |
21 | DM-3 | Sara Elfving | KSS | K40 | 45.24.88 |
22 | Thomas Sundström | Ronneby OK | M40 | 45.59.29 |
Finspång marathon 25 augusti
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
5 | Thomas Dahlgren | 3:51:58 | 42,195km | M |
Wellnesloppet, Ronneby, 19 augusti
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
8 | Fredrik Rosenquist | 46:10 | 10 km | M |
Prinsens minne 17 augusti
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
9 | Per Nilsson | 1:22:20 | 21,097 | M |
146 | Håkan Nicklasson | 1:43:21 | 21,097 | M |
28 | Jannike Åkesson | 1:47:51 | 21,097 | K |
451 | Lars-Göran Olausson | 2:22:21 | 21,097 | M |
AXA Fjällmaraton, augusti 11.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
20 | Team Nilsson, Erik och Theve | 8.52.23 | 42 195 m | Mix Duo |
Malmö halvmarathon 11 augusti
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
12 | Johan Tärnhuvud | 1:17:08 | 21,097 m | M tävling |
24 | Johannes Knoll | 1:21:27 | 21,097 m | M tävling |
41 | Peter Svensson | 1:26:09 | 21,097 m | M tävling |
57 | Magnus Nilsson | 1:30:27 | 21,097 m | M tävling |
61 | Tomas Alexandersson | 1:31:03 | 21,097 m | M tävling |
65 | Pelle Gunnarsson | 1:32:42 | 21,097 m | M tävling |
101 | Niklas Bohman | 1:38:10 | 21,097 m | M tävling |
13 | Elina Wahlberg | 1:39:46 | 21,097 m | K tävling |
15 | Maria Magnusson | 1:42:21 | 21,097 m | K tävling |
16 | Sara Lindblom | 1:43:22 | 21,097 m | K tävling |
109 | Anders Tell | 1:43:25 | 21,097 m | M tävling |
111 | Börje Persson | 1:44:04 | 21,097 m | M tävling |
448 | Anders Rinaldo | 1:44:58 | 21,097 m | M motion |
452 | Anders Persson | 1:45:04 | 21,097 m | M motion |
27 | Eva Johnsson | 1:48:12 | 21,097 m | K tävling |
382 | Zoe Borg | 2:08:58 | 21,097 m | K motion |
A.Gustisspelen, augusti 4.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
2 | Niklas Bohman | 5.44,81 | 1500 m | M |
3 | Eddy Hultgren | 6.05,14 | 1500 m | M |
3 | Carl Bohman | 14,47 | 60 m | P7 |
1 | Carl Bohman | 3.05,91 | 600 m | P7 |
Stockholm Jubileumsmarathon 2012,
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
470 | Gert Gustavsson | 3:26:40 | 42195 m | M |
627 | Johan Kalmteg | 3:33:08 | 42195 m | M |
645 | Per Nilsson | 3:31:59 | 42195 m | M |
1447 | Peter Lendrop | 3:51:02 | 42195 m | M |
1556 | Henrik Nydahl | 3:40:56 | 40075 m | M |
2241 | Stefan Karlsson | 3:51:15 | 40075 m | M |
2370 | John Holthuis | 4:36:06 | 42195 m | M |
2494 | Bengt-Åke Svensson | 4:41:20 | 42195 m | M |
925 | Berit Eriksson | 4:28:06 | 40075 m | K |
4676 | Dan Nensén | 4:39:18 | 40075 m | M |
4823 | Lars Håkansson | 4:43:39 | 40075 m | M |
5397 | Roland Eriksson | 5:07:47 | 40075 m | M |
Kalmarmilen, augusti 1.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
26 | Johan Tärnhuvud | 36:01 | 10km | M |
43 | J-O Nilsson | 37:44 | 10km | M |
46 | Mikael Held | 37:56 | 10km | M |
102 | Fredrik Söderlind | 41:28 | 10km | M |
163 | Henrik Arrhenius | 43:39 | 10km | M |
189 | Fredrik Rosenquist | 44:31 | 10km | M |
249 | Magnus Fovaeus | 46:24 | 10km | M |
270 | Anneli Johansson | 1.02.12 | 10km | K |
316 | Karolina Söderlind | 1.07.22 | 10km | K |
Swiss alpine marathon 28 juli
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
620 | Per Nilsson | 10:46:08 | 78km | M |
767 | Bengt-Åke Svensson | 11:42:14 | 78km | M |
Baltic midnight race 21 juli
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
5 | Johan Tärnhuvud | 35:02 | 10km | M |
10 | Johannes Knoll | 36:35 | 10km | M |
14 | Peter Svensson | 39:30 | 10km | M |
15 | Pelle Gunnarsson | 39:42 | 10km | M |
11 | Jannike Åkesson | 42:22 | 10km | K |
12 | Elina Wahlberg | 43:21 | 10km | K |
24 | Niklas Bohman | 43:37 | 10km | M |
26 | Anders Tell | 44:35 | 10km | M |
16 | Sofia Swartz | 44:41 | 10km | K |
30 | Kim Johnsson | 45:59 | 10km | M Motion |
17 | Eva Johnsson | 47:10 | 10km | K |
18 | Moa Normark | 47:12 | 10km | K |
19 | Solveig Ohlsson | 47:27 | 10km | K |
39 | Anders Persson | 47:41 | 10km | M Motion |
30 | Jörgen Abrahamsson | 51:06 | 10km | M |
21 | Sandra Bizzozero | 51:30 | 10km | K |
Kustmaran 2012, juni 30.
Internt document kustmaran2012_marathon_herrar.pdf Internt document kustmaran2012_marathon_damer.pdf Internt document kustmaran2012_halvmarathon_herrar.pdf Internt document kustmaran2012_halvmarathon_damer.pdf
Kristianopel Runt, juni 30.
Internt document kristianopelrunt2012_10km_herrar.pdf Internt document kristianopelrunt2012_10km_damer.pdf Internt document kristianopelrunt2012_5km.pdf Internt document kristianopelrunt2012_2_5_km_pojkar.pdf Internt document kristianopelrunt2012_2_5_km_flickor.pdf Internt document kristianopelrunt2012_0_9_km.pdf
Hornsjön runt 21 juli
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
8 | J-O Nilsson | 43:23 | 11km | M |
72 | Fredrik Rosenqvist | 52:38 | 11km | M |
Victorialoppet 15 Juli
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
16 | Thomas Letterkrantz | 32:07 | 9km | M tävling |
6 | Mikael Held | 33:59 | 9km | Motion |
41 | Eric Archer | 34:03 | 9km | M tävling |
8 | Marie Svensson | 37:10 | 9km | K tävling |
107 | Fredrik Rosenqvist | 39:58 | 9km | M tävling |
328 | Per-Ola Jonasson | 42:40 | 9km | Motion |
37 | Ann-Christin Kjellsson | 48:27 | 9km | Motion |
553 | Anders Sturesson | 48:50 | 9km | Motion |
564 | Bo Ekström | 49:05 | 9km | Motion |
629 | Åke Johansson | 52:49 | 9km | Motion |
678 | Lars-Göran Olausson | 55:40 | 9km | Motion |
21 | Gabriel Högberg | 8:04 | 2km | P12 |
101 | Emil Lönquist | 10:27 | 2km | P10 |
72 | Zakarias Lönquist | 10:42 | 2km | P12 |
Startskottet Kristianstad 6juli
Plats | Namn | Tid | Klass | Distans |
14 | Karl-Johan Johmsson | 19:15 | M | 5km |
104 | Emelie Johsson | 29:46 | K | 5km |
Rosenbomspelen 16-17 juni, Karlskrona.
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
1 | Eddy Hultgren | 5.59,70 | 1500 m | M |
6 | Eddy Hultgren | 12.41,26 | 3000 m | M |
Mardrömmen 19 juni.
Internt document mardrommen_2012_resultatlista.pdf
VM-milen 8 maj
Plats | Namn | Tid | Klass |
5 | Johan Tärnhuvud | 35.15,76 | M |
9 | Thomas Letterkrantz | 36.41,58 | M |
10 | Johannes Knoll | 36.56,64 | M |
11 | Jan-Olov Nilsson | 37.00,41 | M |
12 | Jonas Porshult | 37.39,09 | M |
3 | Jannike Åkesson | 41.23,37 | K |
Stockholm marathon 2 juni
Plats | Namn | Tid | Klass |
125 | Per Nilsson | 2:52:45 | M |
141 | Johan Tärnhuvud | 2:54:00 | M |
163 | Johannes Knoll | 2:55:17 | M |
315 | Jan-Olov Nilsson | 2:59:59 | M |
448 | Stefan Karlsson | 3:04:47 | M |
46 | Meta Steinbach-Olsson | 3:13:29 | K |
888 | Jonas Porshult | 3:14:31 | M |
909 | Stefan Ulmeståhl | 3:14:55 | M |
940 | Marcus Andréasson | 3:15:19 | M |
1212 | Gert Gustavsson | 3:19:52 | M |
106 | Jannike Åkesson | 3:24:30 | K |
1873 | Henrik Arrhenius | 3:27:26 | M |
2362 | Erik Nilsson | 3:31:50 | M |
221 | Elina Wahlberg | 3:35:31 | K |
3273 | Henrik Nydahl | 3:40:33 | M |
3437 | Johan Olsson | 3:42:10 | M |
342 | Sofia Swartz | 3:42:52 | K |
3632 | Karl-Johan Johnsson | 3:43:51 | M |
3782 | Peter Lendrop | 3:45:11 | M |
4736 | Peter Olsson | 3:52:25 | M |
Theve Nilsson | 4:03:09 | K | |
7818 | Stig Svensson | 4:20:33 | M |
1708 | Zoe Borg | 4:27:09 | K |
8418 | Johnny Karlsson | 4:27:24 | M |
8960 | Dan Nensén | 4:34:40 | M |
9192 | Johan Olausson | 4:37:52 | M |
2131 | Ann-Christin Kjellsson | 4:39:09 | K |
9450 | Conny Andersson | 4:42:04 | M |
9898 | Gustav Linge | 4:50:34 | M |
2591 | Berit Eriksson | 4:53:10 | K |
10017 | Roland Eriksson | 4:53:10 | M |
10146 | Lars Håkansson | 4:55:59 | M |
10164 | Per Carlström | 4:56:25 | M |
10712 | Bo Ekström | 5:13:18 | M |
Kullamannen 19 maj
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
20 | Jenny Svensson | 1.28.41 | 12,4km | K |
Rödebyloppet 2juni
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
1 | Thomas Letterkrantz | 17.08 | 4800m | M |
5 | Anders Tedblad | 19.54 | 4800m | M |
6 | Niklas Bohman | 20.38 | 4800m | M |
8 | Göran Tedblad | 20.55 | 4800m | M |
10 | Eddy Hultgren | 22.29 | 4800m | M |
11 | Jörgen Abrahamsson | 22.33 | 4800m | M |
Lidingöloppet on tour Karlskrona 27 maj.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass |
3 | Johan Tärnhuvud | 37.09 | 10 km | |
8 | Fredrik Söderlind | 44.20 | ||
9 | Jannike Åkesson | 44.38 | ||
11 | Peter Olsson | 46.49 | ||
13 | Kim Johnsson | 47.28 | ||
17 | Niklas Bohman | 48.22 | ||
21 | Mattias Nilsson | 49.34 | ||
31 | Tomas Jensen | 53.50 | ||
32 | Ted Lindholm | 53.51 | ||
39 | Susanne Nilsson | 56.28 | ||
48 | Ingrid Hansson | 1.08.09 |
Riga marathon 20 maj.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass |
71 | Thomas Börjesson | 3.11.52 | 42.195 | M |
576 | Solveig Ohlsson | 4.17.16 | 42.195 | K |
764 | Bengt-Åke Svensson | 4.46.04 | 42.195 | M |
791 | Helena Hansson | 4.51.04 | 42.195 | K |
1771 | Karin Jönsson | 2.09.25 | 21.097 | K |
2230 | Christina Ulveklint | 2.31.28 | 21.097 | K |
Köpenhamn marathon 20 maj.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass |
7644 | John Holthuis | 4.43.30 | 42.195 | M |
Blodomloppet Karlskrona 14 maj
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
Sixten Winberg | 5 km | Stavgång | |||
196 | Emelie Johansson | 30.41 | 5 km | K | |
582 | Marie Andersson | 43.45 | 5 km | K | |
620 | Birgitta Persson | 52.59 | 5 km | K | |
625 | Lena Schubert | 55.49 | 5 km | K | |
1 | Stefan Karlsson | 17.25 | 5 km | M | |
14 | Anders Tedblad | 20.56 | 5 km | M | |
33 | Paulo Lewehagen | 23.13 | 5 km | M | |
7 | Johan Tärnhuvud | 35.58 | 10 km | M | |
9 | Jonas Porshult | 36.52 | 10 km | M | |
10 | Marcus Andréason | 36.59 | 10 km | M | |
13 | J-O Nilsson | 37.44 | 10 km | M | |
14 | Johannes Knoll | 37.53 | 10 km | M | |
16 | Tommy Johannesson | 38.45 | 10 km | M | |
19 | Pelle Gunnarsson | 39.12 | 10 km | M | |
21 | Krister Fransson | 40.03 | 10 km | M | |
25 | Karl-Johan Johnsson | 40.33 | 10 km | M | |
36 | Johan Olsson | 42.13 | 10 km | M | |
40 | Erik Nilsson | 42.40 | 10 km | M | |
46 | Thomas Fortell | 43.42 | 10 km | M | |
61 | Johan Olausson | 44.39 | 10 km | M | |
62 | Niklas Bohman | 44.40 | 10km | M | |
87 | Johnny Karlsson d.y. | 45.46 | 10 km | M | |
88 | Mattias Nilsson | 45.55 | 10 km | M | |
93 | Tomas Jensen | 46.18 | 10 km | M | |
94 | Micke Åström | 46.18 | 10 km | M | |
96 | Eddy Hultgren | 46.37 | 10 km | M | |
112 | Peter Löwenadler | 48.08 | 10 km | M | |
157 | Birger Sörensson | 50.47 | 10 km | M | |
179 | Rickard Nilsson | 51.50 | 10 km | M | |
181 | Johnny Karlsson | 52.02 | 10 km | M | |
206 | Jörgen Abrahamsson | 53.57 | 10 km | M | |
? | John Holthuis | 54.29 | 10km | M | |
234 | Bo Ekström | 56.21 | 10 km | M | |
260 | Åke Johansson | 1.00.03 | 10 km | M | |
5 | Meta Steinbach-Olsson | 42.46 | 10 km | K | |
8 | Sofia Swartz | 44.13 | 10 km | K | |
14 | Jenny Svensson | 46.05 | 10 km | K | |
35 | Theve Nilsson | 50.15 | 10 km | K | |
98 | Helena Hansson | 56.49 | 10 km | K | |
105 | Afaf Adawi | 57.49 | 10 km | K | |
120 | Janice Nilsson | 58.50 | 10 km | K | |
146 | Karin Jönsson | 1.02.21 | 10 km | K | |
161 | Christina Ulveklint | 1.07.04 | 10 km | K |
Strömsund marathon 12 maj
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass |
7 | Aurore Byström | 3.39.54 | 42.195 | K |
Wärnamo kvartsmarathon 5 maj
Placering | Namn | Tid | Distans | Notering |
40 | Gert Gustavsson | 43:54 | 10,549 | |
Göteborgsvarvet, 21.1 km, 12 maj.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
179 | Stefan Karlsson | 1.18.26 | M | ||
181 | Johan Tärnhuvud | 1.18.31 | M | ||
268 | Thomas Letterkrantz | 1.20.21 | M | ||
456 | Johannes Knoll | 1.23.07 | M | ||
1279 | Mikael Held | 1.28.43 | M | ||
1553 | Gert Gustafsson | 1.29.42 | M | ||
2132 | Fredrik Söderlind | 1.31.56 | M | ||
2149 | Peter Svensson | 1.32.00 | M | ||
2223 | Magnus Möller | 1.32.14 | M | ||
136 | Jannike Åkesson | 1.32.59 | K | ||
2566 | Johan Olsson | 1.33.16 | M | ||
191 | Marie Svensson | 1.34.29 | K | ||
3405 | Anders Tedblad | 1.35.23 | M | ||
3454 | Johan Kalmteg | 1.35.31 | M | ||
281 | Mollie Nohave | 1.36.45 | K | ||
291 | Pija Lavås | 1.36.56 | K | ||
5258 | Göran Tedblad | 1.39.07 | M | ||
5546 | Göran Karlsson | 1.39.38 | M | ||
5814 | Peter Olsson | 1.40.04 | M | ||
6370 | Kim Johnsson | 1.41.04 | M | ||
623 | Sara Lindblom | 1.42.01 | K | ||
650 | Åse Möller | 1.42.14 | K | ||
7482 | Patrik Mårtensson | 1.43.01 | M | ||
751 | Maria Magnusson | 1.43.18 | K | ||
8184 | Johan Olausson | 1.44.04 | M | ||
8724 | Anders Tell | 1.44.51 | M | ||
1023 | Karla Blum Fagerström | 1.45.28 | K | ||
9305 | Paulo Lewenhagen | 1.45.40 | M | ||
10180 | Tomas Jensen | 1.46.58 | M | ||
1274 | Eva Johnsson | 1.47.12 | K | ||
11242 | Anders Persson | 1.48.29 | M | ||
11418 | Peter Löwenadler | 1.48.42 | M | ||
1892 | Marie Strandberg | 1.50.21 | K | ||
1936 | Moa Normark | 1.50.36 | K | ||
? | Mikael Åström | 1.51.08 | M | ||
13908 | Per Kask | 1.52.12 | M | ||
15904 | Thomas Holthuis Dunér | 1.54.49 | M | ||
16226 | Mikael Andersson | 1.55.14 | M | ||
16707 | Birger Sörensson | 1.55.52 | M | ||
17245 | Anders Wiklander | 1.56.36 | M | ||
3782 | Zoe Borg | 1.57.04 | K | ||
3828 | Kerstin Freij | 1.57.14 | K | ||
18224 | Börje Persson | 1.57.59 | M | ||
19328 | John Holthuis | 1.59.25 | M | ||
4838 | Lize-Lotte Larsson | 2.00.08 | K | ||
5283 | Linda Nilsson | 2.01.26 | K | ||
5767 | Filippa Lundgren | 2.02.58 | K | ||
6209 | Jenny Bengtsson | 2.04.29 | K | ||
22075 | Fredrik Hultman | 2.04.33 | M | ||
22449 | Per Nilsson | 2.05.14 | M | ||
22594 | Bo Ekström | 2.05.31 | M | ||
6648 | Susanne Nilsson | 2.05.56 | K | ||
6787 | Anki Kjellson | 2.06.16 | K | ||
7571 | Helen Steen | 2.08.48 | K | ||
7573 | Vendela Normark Granetoft | 2.08.53 | K | ||
24377 | Henrik Germundahl | 2.09.43 | M | ||
7843 | Gunilla Fagerström | 2.09.46 | K | ||
9926 | Karin Jönsson | 2.18.00 | K | ||
27145 | Stig Nydahl | 2.19.36 | M | ||
10297 | Livia Holthuis Dunér | 2.19.50 | K | ||
27247 | Krister Johansson | 2.20.07 | M | ||
27281 | Lars Håkansson | 2.20.17 | M | ||
27407 | Mats Johansson | 2.20.57 | M | ||
10810 | Isabella Normark | 2.22.19 | K | ||
11473 | Christina Ulveklint | 2.26.35 | K | ||
29513 | Patric Kalnins | 2.39.34 | M |
Lundaloppet 10km, Maj 6.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
42 | Maria Magnusson | 45.40 | 10 km | K |
Kungsholmen Runt, 1/2 Marathon, Maj 5.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
7 | Thomas Börjesson | 1.24.09 | 21,1 km | M50 |
Lidingö Ultra 50K, april 28.
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
248 | Bengt-Åke Svensson | 5.54.59 | 50 km | M | |
109 | Eddy Hultgren | 2.57.19 | 26 km | M |
Växjöloppet 1maj
Plats | Namn | Tid | Sträcka | Klass |
5 | Stefan Karlsson | 36.42 | 10km | M |
18 | Mikael Held | 38.57 | 10km | M |
255 | Mikael Åström | 47.43 | 10km | M |
6 | Marie Svensson | 44.00 | 10km | K |
94 | Linda Nilsson | 53.59 | 10km | K |
6 | Johan Tärnhuvud | 1.19.45 | 21.1km | M |
52 | Johan Olsson | 1.34.00 | 21.1km | M |
136 | Thomas Fortell | 1.45.08 | 21.1km | M |
140 | Anders Persson | 1.46.06 | 21.1km | M |
147 | Tomas Jensen | 1.48.01 | 21.1km | M |
212 | Stig Nydahl | 2.11.36 | 21.1km | M |
10 | Aurore Byström | 1.40.45 | 21.1km | K |
Sydkustloppet, april 28
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
4 | Jonas Porshult | 1.24.57 | 21,1km | M | |
32 | Jannike Åkesson | 1.32.42 | 21,1 km | K | |
116 | Sofia Swartz | 1.44.03 | 21,1 km | K | |
407 | Helena Hansson | 2.15.28 | 21,1 km | K |
Paris marathon, april 15
Placering | Namn | Tid | Distans | Klass | Notering |
25989 | Anki Kjellson | 4.35.40 | 42,2 km | K | |
28128 | Anette Flinke | 4.47.21 | 42,2 km | K |
Charlotte Racefest North Carolina, april 14
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
319 | Jörgen Abrahamsson | 54.36 | 10 km | M |
Sölvesborg april 6.
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
2 | Johan Tärnhuvud | 48:26 | 12,9 km | M | |
4 | Johannes Knoll | 50:48 | 12,9 km | M | |
5 | Henrik Nilsson | 52:15 | 12,9 km | M | |
8 | Fredrik Svensson | 59:12 | 12,9 km | M | |
3 | Magnus Nilsson | 55:19 | 12,9 km | M40 | |
2 | Johan Porshult | 51:40 | 12,9 km | M45 | |
7 | Fredrik Rosenquist | 55:36 | 12,9 km | M45 | |
3 | Pelle Gunnarsson | 54:06 | 12,9 km | M50 | |
6 | Bosse Ekström | 1.15:31 | 12,9 km | M60 | |
2 | Caroline Lindquist | 53:21 | 12,9 km | K | |
3 | Jannike Åkesson | 57:09 | 12,9 km | K | |
6 | Elina Wahlberg | 1.00:46 | 12,9 km | K |
Marsloppet Karlshamn, mars 25
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
2 | Emil Lönquist | 18:53 | 3,8 km | P11 | |
3 | Zacharias Lönquist | 20:55 | 3,8 km | P11 | |
1 | Jannike Åkesson | 44:10 | 10,5 km | KS | |
3 | Johnny Karlsson | 49:58 | 10,5 km | MS | |
4 | Börje Persson | 51:27 | 10,5 km | MS | |
5 | Eddy Hultgren | 51:41 | 10,5 km | MS | |
6 | Johnny B Karlsson | 57:39 | 10,5 km | MS | |
7 | Jörgen Abrahamsson | 1.00:55 | 10,5 km | MS | |
9 | Tomas Jensen | 49:57 | 10,5 | Motion | |
12 | Anders Persson | 51:29 | 10,5 | Motion | |
14 | Amko Dreca | 52:54 | 10,5 | Motion | |
33 | Lars-Göran Olausson | 65:18 | 10,5 | Motion | |
2 | Caroline Lindqvist | 1.27:31 | 21,1 km | KS | |
3 | Elina Wahlberg | 1.37:20 | 21,1 km | KS | |
5 | Maria Magnusson | 1.43:34 | 21,1 km | KS | |
6 | Moa Normark | 1.46:23 | 21,1 km | KS | |
7 | Emmie Freij | 1.52:41 | 21,1 km | KS | |
2 | Pernille Wurtz | 1.57:05 | 21,1 km | K40 | |
5 | Johannes Knoll | 1.24:32 | 21,1 km | MS | |
6 | Johan Tärnhuvud | 1.27:39 | 21,1 km | MS | |
7 | Niklas Bohman | 1.41:47 | 21,1 km | MS | |
8 | Peter Löwenadler | 1.48:42 | 21,1 km | MS | |
1 | Stefan Karlsson | 1.22:11 | 21,1 km | M35 | |
1 | Johan Porshult | 1.20:40 | 21,1 km | M45 | |
2 | Thomas Letterkrantz | 1.22:00 | 21,1 km | M45 | |
4 | Ove Höglund | 1.22:48 | 21,1 km | M45 | |
5 | J-O Nilsson | 1.23:08 | 21,1 km | M45 | |
9 | Ola Weidenberg | 1.52:23 | 21,1 km | M45 | |
1 | Gert Gustavsson | 1.27:40 | 21,1 km | M50 | |
2 | Peller Gunnarsson | 1.29:19 | 21,1 km | M50 | |
1 | Dan Nensén | 2.02:15 | 21,1 km | M75 | |
16 | Anders Rinaldo | 1:45:44 | 21,1km | Motion | |
22 | Bo Ekström | 2:11:27 | 21,1km | Motion |
Maxilöpet, Bromölla 10 mars
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
3 | Jannike Åkesson | 43.35 | 10 km | Dam | |
39 | Eddy Hultgren | 49.04 | 10 km | Herr |
Sunna open, Karlskrona 14-15/1 2012
Placering | Namn | Tid | Sträcka | Klass | Notering |
9 | Eddy Hultgren | 6:03,84 | 1500 m | M50 | |
2 | Eddy Hultgren | 12:47,23 | 3000 m | M50 |
Tjörn Triathlon 1/2 Ironman 1 Sep
Plats | Namn | Simning 1930m | T1 | Cykel 90km | T2 | Löpning 21,1km | Total Tid |
15 H-Sen | Johan Tärnhuvud | 40:21 | 2:28 | 2:34:59 | 1:18 | 1:21:55 | 4:40:57 |
21 H-Sen | Johannes Knoll | 33:17 | 1:50 | 2:42:36 | 0:53 | 1:31:43 | 4:50:18 |
7 D-Mot | Elina Wahlberg | 45:42 | 2:22 | 3:21:47 | 1:35 | 1:46:15 | 5:58:01 |
Kalmar Mini Triathlon 16 Aug
Plats | Namn | Simning 386m | T1 | Cykel 18km | T2 | Löpning 4.2km | Total Tid |
9 H Sen | Johan Tärnhuvud | 9:53 | 2:08 | 26:15 | 1:38 | 14:06 | 54:02 |
15 H Mot | Håkan Nicklasson | 9:28 | 1:59 | 26:12 | 1:54 | 16:27 | 56:02 |
38 H Mot | Johan Olsson | 9:58 | 2:50 | 28:46 | 2:07 | 16:02 | 59:45 |
30 H Sen | Mikael Andersson | 14:17 | 2:10 | 31:23 | 1:50 | 17:49 | 1:07:31 |
19 D Sen | Sandra Bizzozero | 11:16 | 2:59 | 35:30 | 2:07 | 20:26 | 1:12:20 |
216 H Mot | John Holthuis | 10:59 | 3:58 | 36:01 | 2:52 | 21:26 | 1:15:19 |
116 D Mot | Lillemor Stjernholm | 13:44 | 2:45 | 37:36 | 2:29 | 21:51 | 1:18:28 |
Kalmar Ironman 18 Aug
Plats | Namn | Simning 3860m | T1 | Cykel 180km | T2 | Löpning 42,2km | Total Tid |
51 H45 | J-O Nilsson | 1:30:10 | 5:01 | 5:12:55 | 4:42 | 3:46:47 | 10:39:37 |
102 H35 | Jonas Porshult | 1:17:50 | 4:29 | 5:22:51 | 2:43 | 3:53:36 | 10:41:32 |
85 H25 | Pär Holst | 1:19:24 | 9:08 | 6:05:52 | 7:18 | 4:01:36 | 11:43:19 |
140 H30 | Henrik Nilsson | 1:31:32 | 8:52 | 5:40:03 | 7:15 | 4:15:39 | 11:43:24 |
175 H45 | Ola Weidenberg | 1:32:11 | 12:31 | 7:11:56 | 10:35 | 4:51:28 | 13:58:43 |
247 H35 | Marcus Johansson | 1:29:04 | 8:30 | 6:35:41 | 14:12 | 5:45:06 | 14:12:36 |
AXA Malmö Triathlon 5 Aug
Plats | Namn | Simning 400m | T1 | Cykel 20km | T2 | Löpning 5km | Total Tid |
8 D-Mot | Pia Gunnarsson | 8:54 | 1:54 | 49:14 | 2:43 | 28:09 | 1:30:53 |
Vansbro Triathlon 1/2 Ironman 7 juli
Plats | Namn | Simning 1930m | T1 | Cykel 90km | T2 | Löpning 21,1km | Total Tid |
19 H-sen | Johannes Knoll | 35:45 | 2:37 | 2:25:45 | 1:02 | 1:26:08 | 4:31:17 |
35 | Johan Tärnhuvud | 50:01 | 3:04 | 2:20:56 | 1:16 | 1:28:46 | 4:44:49 |
8 H-Mot | Håkan Nicklasson | 42:21 | 3:41 | 2:24:47 | 2:54 | 1:43:46 | 4:57:29 |
46 H-Mot | Krister Fransson | 55:19 | 3:22 | 2:36:49 | 2:37 | 1:44:51 | 5:22:58 |
48 H-Mot | Magnus Möller | 57:20 | 3:06 | 2:37:21 | ? | 1:46:56 | 5:24:43 |
5 D-Mot | Elina Wahlberg | 50:01 | 3:27 | 2:53:41 | 1:55 | 1:44:35 | 5:33:39 |
9 D-Mot | Jannike Åkesson | 54:40 | 3:29 | 2:57:53 | 1:56 | 1:48:33 | 5:46:31 |
11 D-Mot | Karla Bluhm-Fagerström | 47:39 | 6:04 | 2:59:40 | 3:22 | 1:53:01 | 5:49:46 |
21 D-Mot | Eva Nilsson | 53:15 | 5:53 | 3:02:18 | 3:18 | 2:15:55 | 6:20:39 |
Sövde Triathlon 1/2 Ironman 15 juli
Plats | Namn | Simning 1930m | T1 | Cykel 90km | T2 | Löpning 21,1km | Total Tid |
17 H-35 | Jonas Porshult | 35:52 | 2:45 | 2:37:59 | 1:35 | 1:33:30 | 4:51:38 |
60 | Johan Olsson | 48:29 | 4:58 | 2:56:29 | 2:52 | 1:49:28 | 5:42:15 |
Karlskrona Triathlon Sprint 20 juni
Plats | Namn | Simning 750m | T1 | Cykel 20km | T2 | Löpning 5km | Total Tid |
4 H-sen | Johannes Knoll | 13:53 | 00:57 | 29:43 | 00:37 | 18:06 | 1:03:16 |
6 H-sen | Jonas Porshult | ?13:17 | 1:18 | 31:53 | 00:42 | 18:47 | 1:05:57 |
8 | Johan Tärnhuvud | 16:01 | 2:02 | 30:11 | 1:16 | 17:38 | 1:07:08 |
4 D-Sen | Jannike Åkesson | 17:02 | 1:10 | 35:15 | 00:53 | 20:37 | 1:14:57 |
5 D-Sen | Elina Wahlberg | 15:52 | 1:20 | 36:39 | 1:14 | 21:43 | 1:16:48 |
8 D-Sen | Pia Gunnarsson | 16:57 | 1:38 | 49:46 | 1:24 | 29:44 | 1:39:29 |
Frankfurt Ironman EM 8 juli
Plats | Namn | Simning 3860m | T1 | Cykel 180km | T2 | Löpning 42,2km | Total Tid |
208 H-45 | J-O Nilsson | 1:23:56 | 6:40 | 5:35:02 | 4:07 | 4:42:02 | 11:51:47 |